+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda İnsanın kalbi neden yumruğu kadar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsanın kalbi neden yumruğu kadar
  insanınkalbi neden yumruğu kadar anlamıyorum bize hep öyle dediler. 2. Ziyaretçi

  insanın kalbi neden yumruğu kadar


  KALBİN YAPISI VE ÇALIŞMASI
  Kalpinsanın göğüs boşluğunda iki akciğerin arasında ve göğüs kemiğinin hemen arkasında yer alır.Ergin kadında ortalama 230-280 gr. erkekte ise 280-340 gr ağırlığındadır.Yaş ilerledikçe ağırlığı ve büyüklüğü de artar.Yandaki şekilde görüldüğü gibi dört odacıklı olan kalpte üstteki iki odacığa kulakçıkalttaki iki odacığa karıncık adı verilir. Sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında üçlüsol kulakçık ile sol karıncık arasında ikili kapakçık bulunur.Sağ kulakçığa üst ana toplar damar ile alt ana toplar damar bağlanır.Sağ karıncıktan ise akciğer atardamarı çıkar.Sol kulakçığa kalbin en büyük damarlarından biri olan aort atardamarı çıkar.Kulakçıklar ile karıncıklar arasındaki kapakçıklar karıncıklara doğru tek yönde açılır.Karıncıkları atardamarlara bağlıyan açıklıklarda da yarım ay şeklinde üçlü kapakçıklar bulunur.

  Kalbin yapısında içten dışa doğru endokardmiyokard ve perikard olmak üzere üç farklı yapı görülür.
  Kalbin çalışmasıKalp kasının kasılıp gevşemesi ile olur.Kalbin her odacığı kasılma sırasında içindeki kanı pompalargevşeme sırasında ise kanla dolar.
+ Yorum Gönder


insanın kalbi yumruğu kadar mı,  yaş ilerledikçe kalbin büyüklüğü ve ağırlığı değişir mi,  insanin kalbi ne kadardir,  her insanın kalbi yumruğu kadarmıdır,  insanin yumrugu midesi kadar,  kalp neden insanın yunruğu kadardir