+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Tek zavki insan öldürmek olan bir psikopat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tek zavki insan öldürmek olan bir psikopat
  Tek zavki insan öldürmek olan bir psikopat
  Kendisini Gerçek Dünyada Sanıp İstediği Kadar Sanal Kişiyi öldürmesi için gerçeklik sanrısı yaratan bir makineye bağlanması ahlakimi? 2. Ziyaretçi

  Tek zavki insan öldürmek olan bir psikopat

  Bu kesinlikle ürkütücü, iğrenç bir fikirdir ve bazı düşük bütçeli korku filmlerini hatırlatmaktadır – asıl korkunç olan da temsili cinayetin gerçekmiş gibi sunulmasıdır. Ve de bir psikopatın en feci fantezilerini yerine getirip keyif almasına izin verme anlayışının insanda köklü bir şok yarattığı söylenebilir. Ama fikir ne kadar öfke uyandırırsa uyandırsın, geçerli bir soru söz konusudur.

  Elbette önerilen yola başvurulduğunda, bu işin söz konusu psikopatın zaten tedavi görmekte olduğu bir hastanede yapılması muhtemeldir. Bu durumda onun esenliğini sağlamak ahlaki görevimizdir. Cinayet makinesinin, aslında tedavisinde bir geri adımın ötesinde nasıl yararlı olacağını kestirmek zordur. Dolayısıyla aksi yönde güçlü bir kanıt olmadığı sürece, temsili cinayetin keyfine varmasına göz yummak bakım yükümümüzü ihmal etmek anlamına gelir.

  Buna karşılık cinayet makinesi ile oynamanın aslında psikopatın tedavisine yardımcı olduğu yönünde güçlü kanıt gösterilirse, onu makineye bağlamak tamamen ahlaki sayılır. Peki, iradesine rağmen onu bağlamalı mıyız? Tehlikeli sübyancılar, çocuklar için bir tehdit oluşturmaksızın özgürce yaşama şanslarını arttıracak şekilde kimyasal yoldan iğdiş etme ya da onlara libodo azaltma tedavilerini uygulama konusunda benzer bir ahlaki soru karşımıza çıkar. Liberal görüşlü çoğu kimse sübyancıların hiçbir şekilde zorla iğdiş edilmemesi gerektiğini onaylayacaktır. En fazla yapabileceğimiz şey kendi başlarına karar vermelerine olanak sağlamaktır – üstelik tavsiye ve yardımı sunma tarzı üzerinde dikkatle düşünmemiz gerekir.

  Aynı şekilde, psikopatı makineye bağlamak da ancak buna gerçekten rıza göstermesi halinde ahlaki olabilir. Ama elimizde yararlı olacağına dair güçlü kanıt bulunsa bile, ahlaki bakımdan onu bu işe zorlayamayız; onu ancak ikna edebiliriz. Hastanelerde ruh sağlığı açısından tedavi gören bütün hastalar için aynı şey geçerlidir; tedavi mutlaka rızaya dayanmalıdır. Ancak bilinçli bir karar verme gücünden gerçek anlamda yoksun olduklarında, rızaları aranmaksızın bir tedavi uygulanmalıdır; böyle bir durumda bile bakımlarından sorumlu kişilere bilgi vererek onaylarını almak gerekir. Bizim ne düşündüğümüz önemli değildir. Bir karar verme yetisine sahip oldukları ve bu karar kimseye zarar vermediği sürece, psikopatlar da dahil bütün ruh hastalarının kendi başlarına karar alma hakkı vardır.

  İşin ilginç tarafı, cinayet makinesi fikri bizde iğreti uyandırsa bile, akıldan geçirilen bir suç gerçek bir suçtan fiilen çok farklıdır. Hepimizin aklından suç oluşturabilecek bir şey yapmaya dönük geçici düşünceler ve fanteziler geçer. Çok kızdığımızda okulumuzu yakma ya da patronumuzu öldürme hayaline bir an için kapılabiliriz. Ama çoğumuz daha düşünürken bunu asla yapmayacağımızı biliriz. Bütün düşüncelerimizi ve fantezilerimizi denetleyemesek de, eylemlerimizi denetleyebiliriz. Biz şahsen “kötü” düşünceler ile boğuşabiliriz ve başkaları bizi bunlardan caydırmak için uğraş verebilir; ama toplum düşüncelerimizi değil, sadece eylemlerimizi zapturapt altına alabilir ve almalıdır.

  O halde psikopatın sanal bir cinayet makinesiyle oynadığı oyun kimseye zarar vermezse, makineye erişiminin olduğu farazi bir duruma mutlaka karışma hakkını kendimizde göremeyiz. Ona makineyi sağlayarak ya da onu makineye bağlayarak fiilen yardımcı olmamızı gerektirecek bir sebep yoktur. Ve eğer tutuklu biriyse, hapishane yetkilileri ona bir makine sağlamaktan ya da onu makineye bağlamaktan kaçınmayı uygun görmekte tamamen haklıdır. Asıl ilginç olan şey hapishane yetkililerinin tutuklulara, çoğu kez bayağı şiddet içeren sanal suçların işlenebildiği bilgisayar oyunlarına erişme olanağını tanımalarıdır. Bunun akıllıca olup olmadığı sorgulanmaya açıktır ama kesinlikle bir ahlak sorunu yoktur.
+ Yorum Gönder