+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kafamızın Ağırlığı Nasıl Ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kafamızın Ağırlığı Nasıl Ölçülür
  Kafamızın Ağırlığı Nasıl Ölçülür kafamız kaç kilo kafanın ağırlığı nasıl ölçeriz 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kafamızın Ağırlığı Nasıl Ölçülür

  Kafanızı kesmek mi? Emin misiniz?

  Kesilmiş başın bilinç hali sadece beş saniye sürer.Yani deneyinizin sonuçlarının keyfini çıkarmak için geriye pek vakit kalmaz.

  Kafanızı banyodaki tartıya yaslamak da bir fikir;ama doğruluktan uzak olur;boynunuzun ağırlığının bir kısmını hala taşıyor olacak.
  Kafamızın Ağırlığı Nasıl Ölçülür.jpg
  En kolayı kafanızı bir kovaya daldırmaktır.

  Çoğu insanın başının yoğunluğu suyunkine yakındır.Kovayı ağzına kadar suyla doldurup büyük bir tepsinin ortasına koyun ve başınızı içine batırın.Tepsiye dökülen suyun ağırlığı,başınızın yaklaşık olarak ne kadar çektiğini gösterecektir.

  Sağlama için aynı deneyi vücudunuzu kullanarak daha büyük bir kapta tekrarlayabilirsiniz.Sonra başınızın boşalttığı su miktarını bütün vücudunuzun boşalttığı suyla karşılaştırıp başınızın toplam vücut ağırlığınızın kaçta kaçı olduğunu çıkarabilirsiniz.

  Yüzde 100 emin olmak için yapmanız gereken şey ise bir BT taramasıdır.

  Bilgisayarlı Tomografi (BT) tarayıcıları,nesnelerin kesit olarak yaygın bir görüntü dizisini üretmek için X ışınları kullanır (Yunanca tomografi, ‘dilimler halinde yazmak’ anlamına gelir.)Buradan edinilen bilgi insan vücudunun herhangi bir bölümünün tahlilinde ve içindeki her noktada tam yoğunluğu tayin etmede kullanılabilir.Böylece bir SAM (Specific Anthropomorphic Mannequin- Spesifik Antropometrik Manken) elde edilebilir:Bir sürü şeyin yanında size başınızın ağırlığının tam olarak ne kadar olduğunu söyleyebilecek üç ağırlığının tam olarak ne kadar olduğunu söyleyebilecek üç boyutlu bir bilgisayar modeli.

  Şayet kesinlik o kadar önemli değilse de başınızın aşağı yukarı ne kadar geldiğini görmek istiyorsanız işinize şu bilgi de yarayabiliridney Üniversitesi’nin anatomi bölümüne göre aşağı doğru üçüncü omurga diskinden kesilmiş,yetişkin bir insan başının ağırlığı (saçlar hariç), 4,5 ile 5 kg arasındadır.

  Ama kesin sonuç olan cisimlerin ağırlıklarını ölçmek için taşıdıkları suyu tartma yöntemini Yunan matematikçi Arşimet (y. MÖ 287-212) bulmuştu.Bunu muhtemelen küvetinin içinde otururken keşfetmiş ve Siraküza sokaklarında ‘Eureka!’ (Yunanca ‘buldum’) diye haykırarak çıplak şekilde koşturmuştu.
+ Yorum Gönder


başımızı nasıl tartarız,  insan kafasi kac kilo,  insan kafası kaç kilodur,  insam kafasi kac kilodur,  bir insanın kafa ağırlığı,  insan