+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Dünyanın En Yüksek İkinci Noktası Neresidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyanın En Yüksek İkinci Noktası Neresidir?
  Dünyanın En Yüksek İkinci Noktası Neresidir? dünyanın en yüksek yerleri nereler dır dünyada bulunan en yüksek yerler 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünyanın En Yüksek İkinci Noktası Neresidir?

  Aslına bakarsanız yine Everest.

  Everest tepesinin esas zirvesi dünyanın deniz seviyesinden ölçülmüş en yüksek noktasıdır:Göğe doğru 8.850 metre.En yüksek ikinci müstakil dağ ise K2′dir,ancak Everest’in göze pek batmayan güney yükseltisi daha yüksektir,8.750 metre. 8.611 metrelik K2′den neredeyse 140 metre daha yukarıdadır.
  d-nyan-n-en-y-ksek-kinci-noktas-.jpg
  Himalayalar’ın bir parçası olmayan K2,Karakurum denilen yerdedir.K harfi,K2 için gerçekten işlevsel bir isimdir.

  K2′ye ismini Hindistan’ın Büyük Trigonometrik Ölçümü’nde görev yapan genç bir subay,Teğmen Thomas Montgomerie (1830-1878) geçici olarak takmıştı.Bu çalışmalar 19. yüzyıl boyunca devam etti.Montgomerie,Karakurum sıradağlarında en büyük zirvelere onları görüş sırasıyla K1,K2,K3 vb. isimlerini verdi.

  1856 yılında gördüğü ilk dağ olan K1,dünyanın en yüksek 22. dağıydı ama,daha o zamanlar bile yerel bir adı vardı:Masherbrum.Sonradan Montgomerie’nin listesindeki bütün dağların birer yerel adı olduğu ortaya çıktı,K2 hariç.

  Güneydeki Pakistanlılar da kuzeydeki Çinliler de K2′ye henüz yerel bir isim vermemişti (hala da vermemişlerdir).Bunun nedeni dağın uzakta oluşudur.Devasa yüksekliğine rağmen bölgedeki köylerden onu görmek mümkün değildir ve muhtemelen Büyük Trigonometrik Ölçüm’e kadar kimsenin onun varlığından haberi bile olmamıştı.Başka bir ölçümcü olan Henry Godwin-Austen’a (1834-1926) atfen Godwin-Austen Dağı diye adlandırılma teşebbüsü,Kraliyet Coğrafya Derneği tarafından reddedildi.K2 gayri resmi olarak ‘Zalim dağ’ adıyla bilinir.Zirvesine çıkan her dört dağcıdan biri ölür,hiç kimse kış vakti ona tırmanmayı başaramamıştır.K2′nin zirvesine çıkan ilk Türk,Nasuh Mahruki’dir.

  Everest’in güney zirvesi uzun bir tırmanış sunsa da,sıradan bir yemek masası boyutunda bir buz ve kar konisi olmanın ötesine geçemez.Dağcıların çoğu için dünyanın en yüksek noktasına çıkan yoldaki mola noktalarından biridir;oksijen tüpleri değiştirilir,zirveye giden yolun manzarası seyredilir.
  Güney zirvesi dağcıların Dead Zone / Ölüm Bölgesi (8.000 metreden yukarısı) adını verdiği bölgenin içinde kalır.Everest,K2′den orantısal olarak daha az insan öldürse de ona tırmanmak isteyen daha çok kişi çıkar.Sonuç olarak Dead Zone / Ölüm Bölgesi çöp ve donmuş cesetle doludur.2010 yılında 20 kişilik bir Sherpa grubu buralara çeki düzen vermeye çalıştıysa da dağda hala cesetlerin yanı sıra üç ton ağırlığında eski çadır,ip,oksijen tüpü,kumanya paketi ve kamp ocağı kaldırılmayı bekliyor.

  Kılı kırk yaranlar,dünyanın en yüksek dağının İngilizce adının EV-e-rest diye değil,İiv-a-rest diye telaffuz edildiğini bilmeli.Dağa adı verilen Galler doğumlu Hindistan Ölçüm Dairesi Başkanı Sir George Everest (1799-1866) kendi soyadını böyle telaffuz ederdi.

+ Yorum Gönder