+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kalın Bağırsakla İnce Bağırsağın Uzunluğu Kaç Metredir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalın Bağırsakla İnce Bağırsağın Uzunluğu Kaç Metredir?
  Kalın Bağırsakla İnce Bağırsağın Uzunluğu Kaç Metredir? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kalın Bağırsakla İnce Bağırsağın Uzunluğu Kaç Metredir?

  Biyoloji,fen ya da anatomiyle ilgili derslerde kalın ve ince bağırsaklardan bahsedildiğini hepimiz duymuşuzdur.Ne işe yaradıklarını hala tam olarak anlayamadığımız gibi,birine neden ‘ince’,diğerine ‘kalın’ dendiğini de kavrayamamışızdır.Vücudumuzun boyutları göz önüne alındığında,kalın ve ince bağırsakların uzunluğunu tahmin edebilir misiniz?

  Bağırsak uzunluğu,canlıların türüne,boyutlarına ve beslenme şekillerine göre değişiklik gösterir.Genel bir kural olarak,otçul(herbivor) beslenen türlerde,selüloz sindirici bakterilere gerekli yüzey alanını sağlayabilmek için bağırsak boyu daha uzun olur.Tamamen etçil (karnivor) beslenen türlerde ise bağırsak boyu görece kısadır.Bizler,hepçil (omnivor) besleniyoruz ve bağırsaklarımız da bize yakın boyutlu organizmalara göre orta uzunluktadır.Sağlıklı bir erişkin insanda ince bağırsak boyu yaklaşık 6-6.5 , kalın bağırsak boyu ise yaklaşık 1,5 – 2 metredir.
+ Yorum Gönder