+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Neden Erkek El Parmaklarının Üzerinde Kıllar Vardır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Neden Erkek El Parmaklarının Üzerinde Kıllar Vardır?
  Neden Erkek El Parmaklarının Üzerinde Kıllar Vardır? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Neden Erkek El Parmaklarının Üzerinde Kıllar Vardır?

  Erkekler ve kadınlar arasında fizyolojik açıdan pek çok fark vardır.Özellikle ergenlik dönemiyle birlikte bu farklar da artmaya başlar.Bunlardan birisi de el yapılarında görülür.Kadınların ellerinin üzerinde hiç kıl yokken,erkeğin elinin üstünde kıllar çıkmaya başlar.Bunun nedenini biliyor musunuz?

  Erkeklerde genetik olarak dişilerden daha fazla kıl bulunmasının yanında erkek vücudunda bulunan kılların çoğu,yine genetik olarak,dişilerin vücutlarındaki kıllardan daha kalın yapılı ve koyu renklidir.Bu durum,eşeysel karakterlerin ortaya çıkmasından sorumlu olan erkek eşey hormonlarının bir sonucudur.Erkekte vücut kılları,ikincil eşey karakterleri arasında sayılır ve ergenlik döneminde testesteron hormonu etkisiyle ortaya çıkar.

  Aslında kadınlarda da el parmakları üzerinde kıllar bulunur.Ancak yine ‘eşey’ özelliği nedeniyle daha ince yapılı ve açık renkli olmaları nedeniyle,erkeklerde olduğu gibi belirgin değillerdir.
+ Yorum Gönder