+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Colomb Amerika’yı Keşfettiğinde orada Bulunan Halk Aztekliler Miydi İnkalar Mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Colomb Amerika’yı Keşfettiğinde orada Bulunan Halk Aztekliler Miydi İnkalar Mı?
  Colomb Amerika’yı Keşfettiğinde orada Bulunan Halk Aztekliler Miydi İnkalar Mı? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Colomb Amerika’yı Keşfettiğinde orada Bulunan Halk Aztekliler Miydi İnkalar Mı?

  Bütün zamanların en büyük keşiflerinden birisi de coğrafi keşiflerdir.Sadece bulundukları zamana damga vurmakla kalmamışlar,tüm zamanları etkilemişlerdir.Neden-sonuç ilişkisiyle incelendiklerinde coğrafi keşiflerin etkilerinin hala devam ettiğini savunanlar bile var.Coğrafi keşifleri ve sömürge yarışını başlatan Amerika’nın keşfedilişi ise kafamızı karıştırmaya devam eden konulardan biridir.Peki,Colomb Amerika’yı keşfettiğinde hangi halkla karşılaşmıştır?

  Colomb Amerika’ya geldiğinde bu iki halk da kıtada bulunuyordu.Hatta Maya ve Toltek yerlileri ve Aztek İmparatorluğu’na bağlı başka kabileler de bulunuyordu.Aztekler Orta Amerika’da,İnkalar da bugünkü Şili civarında Güney Amerika’daydı.Ne var ki Colomb bunları görmedi.Aztekler’le ilk karşılaşan Cortez,İnkalar’la ilk kez karşı karşıya gelen de Pizarro’ydu.Aztekler’e bağlı küçük kabilelerle karşılaşan Colomb,uzun süre Hindistan’a geldiğini düşündü.Amerika’nın yerli halkının ‘İndian’ yani ‘Hintli’ olarak adlandırılması da bu yüzdendir.
+ Yorum Gönder