+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir Mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir Mi?
  Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir Mi? Kış uykusuna yatan hayvanlar nelerdir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir Mi?

  Teorik olarak evet. Kış uykusundaki bir canlının vücut sıcaklığı ve metabolizma hızı son derece düşmüş durumdadır. Vücut sıcaklığını artırmayı başarmanız halinde, hayvanı uyandırabilirsiniz. Ancak, uyanma hızı vücut sıcaklığının ne kadar düşmüş olduğuna ve dolayısıyla da normal vücut sıcaklığına erişim için geçecek zamana bağlıdır. Örneğin ayılar, kış uykusuna girdiklerinde vücut sıcaklıkları çok az bir düşüş gösterir. Bu nedenle de uyanmaları çok daha kısa sürer. Ancak kış uykusundaki küçük bir kemirgenin vücut sıcaklığı +2°C’ye kadar düşüş gösterebilir. Dolayısıyla da bu canlının uyanması çok daha uzun sürecektir.

  Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir Mi.jpg

  Doğal olmayan bir etken tarafından kış uykusundan uyandırılan hayvanlarda bazı fizyolojik bozukluklar görüldüğünün bilinmesi nedeniyle, arazi çalışmalarında hayvanların uyandırılmaması için uyandırılmaması ve rahatsız edilmemesi için büyük özen gösterilmektedir.
+ Yorum Gönder