+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda İnsanlar Yüzerken De Terler Mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsanlar Yüzerken De Terler Mi?
  İnsanlar Yüzerken De Terler Mi? insanlar suyun içinde terler mi insanlar neden terler 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İnsanlar Yüzerken De Terler Mi?

  İnsanlar ve ter bezleri olan diğer canlılar, vücut ısılarını düzenlemek ve belli bir sıcaklıkta tutmak için terlerler. Çevremiz çok ısındığında terlemeye başlarız, yani vücudumuzdan su buharlaştırırız. Bildiğimiz gibi buharlaşan bir madde çevresinden ısı alır ve sıcaklığın düşmesine sebep olur. Bu da demek oluyor ki, vücudumuzdan buharlaşan hava, vücudumuzun ısı kaybetmesine ve sıcaklığının düşmesine yardımcı oluyor.
  nsanlar-y-zerken-de-terler-mi.jpg
  Terlememiz için sadece bulunduğumuz ortamın sıcak olması gerekmez. Çok fazla hareket ettiğimizde de terleriz. Bunun sebebi de, kaslarımızın kasılması sırasında gerçekleşen tepkimelerin ısı açığa çıkarmasıdır. Yani kendi metabolik ısımız yüzünden de vücut sıcaklığımız artabilir. Bunun sonucunda da vücudun gereken sıcaklıkta kalması için yine terleme gerçekleşir.

  Peki yüzerken terler miyiz? Yukarıda saydıklarımız doğrultusunda bu soruyu cevaplamaya çalışalım. Çevre koşulları ve metabolik aktiviteler vücut sıcaklığının artmasına sebep olabilir demiştik. Yüzerken oldukça fazla hareket ettiğimiz için, kaslarımızda bir miktar metabolik ısı açığa çıkar. Bu durumda terleyip terlemeyeceğimiz, yüzdüğümüz suyun sıcaklığına bağlı olabilir. Eğer su bizi serinletmeye yetecek soğukluktaysa terlemeyiz. Ancak çok sıcak bir günde, su yeteri kadar serin olsa bile, uzun ve yorucu bir yüzüş esnasında terlememiz de mümkün. Böyle bir durumda ise, suyla sürekli temas halinde olduğumuz için, terlediğimizi fark etmeyebiliriz

+ Yorum Gönder