+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kaşınmaya Başlayıncaya Kadar Bir Sivrisinek Tarafından Isırıldığımızı Neden Anlayamıy Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kaşınmaya Başlayıncaya Kadar Bir Sivrisinek Tarafından Isırıldığımızı Neden Anlayamıy
  Kaşınmaya Başlayıncaya Kadar Bir Sivrisinek Tarafından Isırıldığımızı Neden Anlayamıyoruz? neden sivri sinek ısırınca kaşıntı olur 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kaşınmaya Başlayıncaya Kadar Bir Sivrisinek Tarafından Isırıldığımızı Neden Anlayamıy
  sivrisinek.jpg
  Sivrisineklerin, “proboscis” adı verilen çok ince ve iğnemsi bir sokucu ağız yapıları vardır. Derimizden kan emecekleri zaman da bu yapıyı kullanırlar ve deriye çok ince bir delik açarlar. Zaten bu nedenle de sivrisinek tarafından ısırıldığımızı hissetmeyiz (bazı türlerin haricinde). Proboscis tarafından açılan delik çok küçük olduğu için, kanın daha dışarıya çıkamadan çabucak pıhtılaşması söz konusudur. Bunu önlemek için sivrisinek tarafından deri altına tükürük içeriğindeki bir anti-koagülan (pıhtılaşma önleyici) madde zerk edilir ve böylece kanın akışı sağlanır. Isırıldıktan sonra kaşınmamızın nedeni de, vücudumuza yabancı bir madde olan bu anti-koagülana karşı vücudumuzdan salgılanan histamindir.
  Bu arada kan emen türlerde, sadece dişilerin kan emdiklerini, erkeklerin daha çok bitki özsuları ile beslendiklerini de belirtelim.

+ Yorum Gönder