+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Smithsonian Koruma Biyoloji Enstitüsü Hangi Ülkededir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Smithsonian Koruma Biyoloji Enstitüsü Hangi Ülkededir?
  Smithsonian Koruma Biyoloji Enstitüsü Hangi Ülkededir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Smithsonian Koruma Biyoloji Enstitüsü Hangi Ülkededir?


  23 Ekim 1906'da Fransa'ya göç eden Brezilyalı Alberto Santos-Dumont, kendisinin geliştirdiği 14 bis uçağıyla 60 metre uçtu ve dönemin Avrupası'nda bunun ilk uçak olduğu kabul edilmekteydi.

  Smithsonian Müzesi devletin desteğini alıp Samuel Pierpont Langley'in önderliğiyle geliştirdiği Aerodrome ile Potomack Nehri'nde gerçekleştirdiği iki deneme (7 Ekim ve 8 Aralık 1903) başarısız olmasıyla, Langley'in ardından müzenin genel müdürü olan Charles Doolittle Walcott Wright Kardeşlere sıcak bakmadı. 4

  Temmuz 1908'de AEA June Bug ile dışarıdan yardım almadan kalkabilen ilk uçağı icat eden Glenn Hammond Curtiss ise kardeşler tarafından açılan patent davasını kaybederek firması da battığı için kardeşlere kızgındı.

  Mayıs - Haziran 1914'te Walcott'un desteğini alan Curtis Aerodome nın Wright Flyer dan önce uçmuş olduğunu kanıtlamak için Aerodome yı tekrar yaptırarak deneme gerçekleştirdi. Smithsonian Müzesi Aerodome nın ilk uçak olduğunu ilan etti ve Aerodome Washington Devlet Müzesi'nde "ilk uçak" olarak sergilendi. Ancak daha sonra Curtis'in Aerodome nın 1903'teki orijinalliği korumadan 38 yerde değişikliği yaparak uçurduğu ortaya çıkacaktır.

  Wright Flyer ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün deposunda durumaktaydı. Ve daha Londra Bilim Müzesi'nin isteği üzerine orda sergilenmeye başlandı.

  Walcott'un ardından Smithsonian Müzesi genel müdürlüğüne getirilen Charles Greeley Abbot 1942 yılında Wright Kardeşlerin başarısını kabul etti ve 17 Aralık 1948'de ilk defa Smithsonian Müzesinde sergilendi.
+ Yorum Gönder