+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Mehdi Hüseyinzade kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mehdi Hüseyinzade kimdir?
  Mehdi Hüseyinzade kimdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Mehdi Hüseyinzade kimdir?

  Mehdi Hüseynzade (d. 22 Aralık 1919, Novkhani (Baku) - ö. 2 Kasım 1944, Vitovlje, Trieste'nin yakınında), II. Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu subayı, Azerbaycan gerillası, gözcü, ressam.


  Petersburg Güzel Sanatlar Akademisi ressamlık bölümü mezunu. Almanca, Rusça, Fransızca, İtalyanca ve Slovence çok iyi bilmekteydi.

  1942'de, Hüseyinzade, Stalingrad yakınlarında Naziler tarafından esir alınmıştır. Kurtulduktan sonra, Yugoslavyalı gerillalara katılmış ve 1944'te özel keşfin bir kumandanı Yugoslavya Partizan 11. timin saptırıcı ünitesine dahil oldu.

  Başarılı keşif ve sabotaj hareketlerinden dolayı "Mikhaylo" lakabı takıldı. Anjelika adlı İtalyan asıllı partizan sevgilisi ile de çok sayıda keşfiyatlara katılmış ve başarılı operasyonlar gerçekleştirmiştir. Daha sonra bir operasyonda Anjelika Almanlar tarafından esir alınarak işkenceyle öldürülmüştür.

  Bir ara Almanlara yakalanmış ve ressamlığı vasıtasile Alman Nazi subayı Hans Fritz'in yağlı boya resmini çekerek kurtulmuştur.

  Arkadaşı Mirdamat Seidov ile birlikte, Trieste'de "Opchina" sinemasında ertelenen harekati gerçekleştirdi. Patlamada, 800 kişi öldü ve 260 Alman yaralanmış ve 40 kişi ise daha sonra hastanede ölmüştür.

  Nisan'ın sonunda 24 arabanın da tren kazasına götüren Postayno demiryolu istasyonunun yakınında bir köprüyü patlattı. Gazinoyu patlatarak 150 Alman'ın öldürmüş ve 350 yaralamıştır.

  Alman subay formasını giyerek çok sayıda köprüler, gazinolar, Nazi askeri kampları patlatmıştır. Hüseynzade'nin öldürülmesi için 400.000 Mark ödül konulmuşdu.

  Mezarı Trieste yakınlarında (eski adıyla Vittuglia) Vitovlje'dedir. Trieste'de heykeli dikilmiştir. İtalyanların ve Slovenlerin de milli kahramanıdır
+ Yorum Gönder