+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Neden zekât ve sadakaların daha çok ramazan ayında verilmesi âdettendir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Neden zekât ve sadakaların daha çok ramazan ayında verilmesi âdettendir
  Neden zekât ve sadakaların daha çok ramazan ayında verilmesi âdettendir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Neden zekât ve sadakaların daha çok ramazan ayında verilmesi âdettendir  Peygamber Efendimiz’e (sallallahu aleyhi ve sellem) hangi sadakanın daha faziletli olduğu sorulduğunda “Ramazan’daki sadaka” cevabını vermiştir. Günümüzde de genellikle Müslümanların zekâtlarını Ramazan ayında verdiklerine şahit oluyoruz.

  Kişinin zekâtını Ramazan ayında vermesinin birkaç ihtimali vardır. Birincisi o kişi için Ramazan ayı zekâtın farz olduğu zamana denk gelir ki, bu durumda zaten yapılması gereken zekâtı o zaman vermektir. İkinci ihtimal ise, zekâtın Ramazan ayından sonra farz olmasına rağmen, kişinin zekâtını önceden vermesidir. Zekâtı önceden vermek caiz olduğu için bunda da bir sakınca yoktur. Üçüncü bir ihtimal ise, kişiye zekât daha önce farz olduğu hâlde zekâtını vermeyip Ramazan ayına kadar geciktirmesidir. Bir maslahat veya zaruret bulunmaksızın zekâtın geciktirilmesi doğru olmadığından, bu kişinin yaptığı uygulama uygun olmaz.

  O hâlde bu hususlara dikkat etmek şartıyla zekât Ramazan ayında verilebilir.
+ Yorum Gönder