+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) müminin rüyası yalan çıkmaz" hadisinden maksat nedi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) müminin rüyası yalan çıkmaz" hadisinden maksat nedi
  Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) müminin rüyası yalan çıkmaz" hadisinden maksat nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) müminin rüyası yalan çıkmaz" hadisinden maksat nedir?

  Değerli kardeşimiz;
  - Önce şunu belirtelim ki, hadisde “kıyamet yaklaşınca” ifadesi yerine, “İza karube’z-zeman = zaman yaklaşınca” ifadesi vardır. Buharî’de de aynı anlama gelen “İza ikterebe’z-zeman” (Rüya, 91/26) ifadesi kullanılmıştır.

  Bu ifadeyi alimler farklı şeklide yorumlamışlardır:

  - Bazılarına göre, “zamanın yaklaşması”, gece gündüzün eşit olduğu mevsimlere işarettir. O da daha çok bahar mevsimine rast gelir ki, o ortamda ruhlar yeni ortaya çıkmış yeşillik, çayır-çiçeklerden huzur bulduğu için, görülen rüyaların doğruluğu üzerinde olumlu etkisi vardır.

  - Bazılarına göre, “zamanın yaklaşması” ifadesi, “kıyametin yaklaşması” anlamına gelir. Bu alimlere göre, kıyamete yakın zamanlarda, din bilgileri gittikçe eksilmeye başlar, insanlar bir nevi fetret devrine girmiş olurlar. Hz. Muhammed (a.s.m)’den sonra artık bir peygamber gelmeyeceği, İslam’ın hakikatlerini ders veren gerçek din alimleri de çok azalacağı için, Allah merhametiyle -dinini yaşamak isteyen- müminleri rüyalar vasıtasıyla desteklemek üzere uyarır, müjdeler ve azarlar. Bu sebeple, “Müminin rüyası neredeyse hiç yalan çıkmaz. Dili en doğru olanın rüyası da en doğru olur.” (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bârî, ilgili hadisin açıklaması)


  ALINTI
+ Yorum Gönder