+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Her şey esma ve sıfatın tecellisi olduğuna göre şeytan ve nefis hangi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Her şey esma ve sıfatın tecellisi olduğuna göre şeytan ve nefis hangi
  Her şey esma ve sıfatın tecellisi olduğuna göre şeytan ve nefis hangi esma ya da sıfatın tecellisidir. 2. Asel
  Bayan Üye

  Her şey esma ve sıfatın tecellisi olduğuna göre şeytan ve nefis hangi esma ya da sıfatın tecellisidir  1. İnsanların aklına göre bazı şeyler çok çirkin görünür ve onlarla Allah’ın kutsiyeti arasında münasebet kurmak hoş karşılanmaz. Örneğin Allah her şeyin yaratıcısıdır; fakat siz yine de “Ey kelbin Yaratıcısı! Bana yardım yardım et!” demezsiniz İslam âlimleri bunun caiz bile olmadığını söylemişlerdir. Bunun gibi şeytan için hususî bir ismin tecellisini seslendirmek uygun görülmeyebilir.

  2. Her canlı gibi, şeytan da Allah tarafından yaratılmış, tasvir edilmiş, can verilmiş, var edilip varlıkta durdurulmuş vs Öyleyse, şeytan da Allah’ın Halık, Musavvir, Muhyi, Kayyum gibi isimlerine mahzardır.

  3. Nefis gibi şeytanın yaratılmasının hikmeti de fırsat eşitliğine dayalı imtihana yönelik adil bir ortamın hazırlanmasını sağlamaktır. Bir yandan nefis ve şeytan, diğer yandan akıl ve vicdanın telkinleri ve verecekleri kopyalar Özgür iradesini her iki taraf için de kullanmaya müsait insanoğlunun bu imtihanı eşitlik anlayışı, bir açıdan nefis ve şeytanın varlığına borçludur.

  4. Şeytanın varlığı, insanı Rahman ve Rahim olan Rabbine sığındırmaya zorlayan bir vesiledir. Bu sebepledir ki, Allah bizi doğrudan şeytana karşı meydana çıkıp kahramanlık göstererek ona sövüp-sayarak, lanet okuyarak mücadele etmemizi değil, âcizliğimizi anlayıp bu amansız düşmana karşı Kendisine sığınmamızı emretmektedir.

  Kullukta insî ve cinnî şeytanlara küfretmek değil, Allah’a sığınmak esastır.
  ALINTI
+ Yorum Gönder