+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Dualarımızda Allah'?a "Sen" deriz. Halbuki bizde "sen" kelimesi saygısızlık olarak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dualarımızda Allah'?a "Sen" deriz. Halbuki bizde "sen" kelimesi saygısızlık olarak
  Dualarımızda Allah'?a "Sen" deriz. Halbuki bizde "sen" kelimesi saygısızlık olarak algılanmış? "Sen" kelimesini içersinde samimiyet ve daha bir yakınlık olduğu için mi kullanılır? 2. Asel
  Bayan Üye

  Dualarımızda Allah'?a "Sen" deriz. Halbuki bizde "sen" kelimesi saygısızlık olarak

  Dualarımızda Allah'?a "Sen" deriz Halbuki bizde "sen" kelimesi saygısızlık olarak algılanmış? "Sen" kelimesini içersinde samimiyet ve daha bir yakınlık olduğu için mi kullanılır?
  Değerli kardeşimiz;
  Dualarımızda Allah’a "Sen" olarak hitap etmek, Allah’ın birliğini vurgulaması açısından son derece önemlidir. Kişinin kendi duyguları içerisinde hissedeceği yakınlık derecesini de gösterebilir. Yeter ki laubaliliğe sevk edecek şekilde “senli-benli” bir tavır sergilenmemiş olsun.

  Ayrıca, “Sen” hitabında bir büyüklük de sezmek mümkündür. Buna göre, istediğimiz her talebimizi yerine getirmeye kadir bir Sultan-ı Zîşan'ın huzurunda olduğumuzu pekiştiren bir ifade olarak kendini göstermektedir.

  Ayrıca “Allah’ım!” diyerek bir duaya başlandığı zaman, Allah lafza-i celal tekil olduğu için O’na “sen…” şeklinde hitap etmek belagat kuralına uygun bir edebî ifade olmuş olur.

  Tevhit gerçeği, Allah’a ibadetimizde, dualarımızda ve Ona her hitabımızda Onun tek olduğunu bildiren ifadeler söylememizi gerekli kılar.

  Tevhit: “Birlemek” “Allah’tan başka ilâh olmadığına inanmak.” “Lâ ilâhe illâllah sözünü tekrarlamak” manalarına gelir.
+ Yorum Gönder