+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Oruca Ne Zaman Başlanır Orucun Başlama Vakti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oruca Ne Zaman Başlanır Orucun Başlama Vakti
  Oruca Ne Zaman Başlanır Orucun Başlama Vakti 2. Asel
  Bayan Üye

  Oruca Ne Zaman Başlanır Orucun Başlama Vakti  Orucun Başlama Zamanı Ne Zaman

  Ramazanda ve nafile oruçlarda niyetin vakti, güneş battıktan sonra başlar. Son vaktiyse, ertesi günüdahve-i kübra vaktine kadardır. Dahve-i kübra vakti, şer’î gündüzün yani imsak vaktiyle akşam vakti arasındaki zamanın yarısıdır. Bu vakit, Türkiye’de öğleye 60-70 dakika kadar kalan zamandır.

  Ramazanda oruca niyet ederken, akşamdan imsak vaktine kadar (Yarın oruç tutmaya), imsak vaktinden sonraysa (Bugün oruç tutmaya) denir. Yanılıp yanlış söylense de, oruç tutulacak gün bilindiği için mahzuru olmaz.

  imsak; tan yerinin ağarmasından, güneş batıncaya kadar yemeden içmeden , cinsi münasebetten ve orucu bozan her şeylerden uzak durmaktır. ( Bakara 2/187)

  Anlaşılacağı üzre tan yerinin ağarmaya başlamasıyla birlikte imsak vakti yani, sahur zamanının sona erip, oruç zamanının başladığı andır.

  Yemek saatinin son bulması, imsak vaktinin girmesidir. Anlaşıldığı gibi, orucun başlaması imsak vaktidir, ezanın sonu değildir.
+ Yorum Gönder