+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Antalya kaya tırmanışı, kaya tırmanışı turizmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Antalya kaya tırmanışı, kaya tırmanışı turizmi
  antalya kaya tırmanışı, kaya tırmanışı turizmi 2. Asel
  Bayan Üye

  Antalya kaya tırmanışı, kaya tırmanışı turizmi  Kaya Tırmanışı

  → Fotoğrafları Görüntüle
  Antalya;
  Antalya iline 35 km uzaklığı bulunan Geyik bayırı köyü ve diğer deniz boyunca uzanan Akyarlar gibi küçük bölgeler Türkiye nin en büyük tırmanış alanıdır. Ayrıca bu bölgeye çok yakın olması nedeni ile deniz kıyısında ve feslikan yaylasında tırmanış yapılabilmektedir.

  Okyanus manzaralı ve hiç el değmemiş dağlardan oluşan bu bölge has Türk kültürü ve misafirperverliği, arkadaşlığı ile birleşince doyumsuz bir atmosfer oluşmaktadır.

  Geyikbayırı ana tırmanış noktası;
  Konaklayacağınız özel konuk evimiz tırmanış alanına 1000mt. Mesafede Geyikbayırı köyünün hemen girişinde bulunmaktadır. Öztürk Kayıkçı tarafından 2000 yılında keşfedilen Geyikbayırı Çok özel genç tırmanış sahasıdır. Yurt dışında ve yurt içinde yeni tırmanış rotaları keşfetmekte ünlü bir isim olan Öztürk doyumsuz manzaralı bir tırmanış yeri olan Geyikbayırı bölgesini geliştirmiştir. Bu noktada 450 adet çeşitli güçlük derecelerinde rotalar bulunmaktadır ve tüm yıl boyunca mevsimin elverişliliği nedeni ile tırmanışa elverişli bir bölgedir. Evinizde kış ayından kaçmak istediğinizde gelebileceğiniz harika ılıman bir mevsime sahiptir. Türkiye de ve bu bölgede tırmanış yapmaya karar verdiğinizde Öztürk Kayıkçı ve Doğan Palut tarafından yazılmış Türkiye de tırmanış alanları rehberini cebinizden eksik etmemenizi tavsiye ederiz. Bu rehberi büyük tırmanış malzemeleri satan marketlerden veya konukevimizden temin edebilirsiniz.

  Ayrıca TODOSK (dağcılık Kulübü) dan dağcılık ve yeni rotalar ile ilgili bilgileri elde edebilirsiniz.

  Akyarlar;
  Nispeten daha az rota nın yer aldığı (20 adet) ve dağların denize baktığı doyumsuz manzaralı Akyarlar bölgesi Konuk evine 30 dk. Mesafededir. Akyarlar da tırmanışın yanında denize girebilir ve balıkçıların tuttuğu ızgara balığı afiyetle yiyebilirsiniz. Özellikle yaz ayı için çok güzel bir tırmanış bölgesidir.

  Fesleken Yaylasi;
  deniz seviyesine 2000m yükseklikte olan kaya tırmanışı için elverişli dağlarla çevrili alan da yazın dahi çevredeki dağların başı karla kaplıdır. Hava temiz ve tazedir. Binlerce blok ve değişik şekilde ki çam ağaçları ile kaplı dağlar bu bölgeye muhteşem bir manzara sağlamaktadır. Kayalar keskin değil düzdür, gynas–kireç taşı karışıma benzer kenarlar ve temiz formu ile granit ve çatlak görünüşlüdür. Bu bölgede tırmanış kayalıklarını tüm zorluk derecesinde ve türünde bulabilirsiniz. Bölgeye Konuk evinden Araba ile 30 dakikada veya bisiklet ile (Zamanı sizin performansınıza bağlı) ulaşabilirsiniz.
+ Yorum Gönder