+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Seferihisar sığacık denize girilecek yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Seferihisar sığacık denize girilecek yerler
  seferihisar sığacık denize girilecek yerler 2. Asel
  Bayan Üye

  Seferihisar sığacık denize girilecek yerler  Seferihisar, Türkiye'nin ilk ve tek sakin şehri. Cittaslow..Gerçekten tam anlamıyla sakin şehir..Nedir "cittaslow" sözünün anlamı?


  İtalyanca "citta" (şehir), İngilizce "slow" (yavaş) sözcüklerinin karışımından oluşan Cittaslow'u "sakin şehir" diye anlamak doğru olur. Ama işin esası 1999'da İtalya'da temelleri atılan "Sakin şehir hareketi" nin bir parçası olmak!

  Hareketin resmi amblemi de sırtında şehrini taşıyan şirin bir salyangoz. Sığacık girişinde hemen dikkatinizi çekiveriyor bu amblem.Normalde 27.000 nüfuslu, çevresinde hiçbir fabrika barındırmayan kendi halinde bir şehir. Beni en çok etkileyen insanların güler ve aydınlık yüzü ve en önemlisi günün hiçbir saatinde bangır bangır müzik seslerinin gelmemesi idi. Kafanı dinlendirmek istiyorsan gerçekten en ideal yerlerden birisi..Uzun zamandır bu kadar güler yüzlü bir ortamda dolaşmamıştım.


  Çevrede 5 yıldızlı otel yok ama çok sayıda küçük otel ve pansiyon var. Biz Dağ Motel'de kaldık ve çok beğendik. Özellik harika bir restaurantı var. Deniz kenarında ve her akşam bir udi canlı müzik yapıyor ve hiçbir şekilde rahatsız etmeden,haydi eller havaya moduna girmeden gayet güzel eğlendiriyor. Servis çok iyi,fiyatlar makul. Sabah kahvaltısı için Üniversiteliler 2 diye bir yer var kesinlikle orayı tavsiye ederim. Börekleri harika(su böreği hariç). Sığacık Kalesi'nin karşısında Kardeşler Restaurant var. Benki hayatta kelle paça yememiştim, tattım ve çok sevdim. Mantıları da güzel(gerçi benim Babaannemin mantısından sonra bunlara mantı demek Babaanneme hakaret ama). Ve Sığacık Kalesi. Eğer Seferihisar-Sığacık'a tatile gidecekseniz tatilinizi mutlaka bir Pazar gününü içine alacak şekilde ayarlayın. Ayarlayın ki o şirin ve sevimli Kale içi Pazarını gezebilin. Seferihisar Belediyesi, (ki çok iyi bir Belediye Başkanı var)İlçenin kadınlarını ciddi anlamda destekliyor. Çalışmayan (bu lafıda hiç sevmem ev de çalışan demek en doğrusu galiba) kadınlara iş ve para kazanma imkanı sağlıyor. Evinde yaptığı börek,çörek, reçel,marmelat,salça,turşu,konserve(ki hepsi doğal-organik harika şeyler),el işlerini bu pazarda ve Salı günleri Seferihisar şehir meydanındanında ki köy pazarı adı verilen binada satma imkanı veriyor. Aldığım herşey çok lezzetli çıktı hemde çok. Ve inanılmaz olan oradan aldığım patlıcan ve biberler tam 15 gün hiç bozulmadan kaldı. Gelde orada yaşamak isteme
+ Yorum Gönder