+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Bodrum koyları ve isimleri, bodrum sahil adları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bodrum koyları ve isimleri, bodrum sahil adları
  bodrum koyları ve isimleri, bodrum sahil adları 2. Asel
  Bayan Üye

  Bodrum koyları ve isimleri, bodrum sahil adları


  bodrum-koylar-ve-isimleri.jpg

  GÜMBET: Bodruma sadece 3 km mesafede olan yarımadanın en ünlü koylarından bir tanesi. Sahildeki otellerin ve restoranların ortak olarak kullandığı plaj temiz ve ılık bir suya sahip. Dolmuşla beş dakikada ulaşmak mümkün. Gümbet in arkasındaki tepede, Saldırşah mevkiinde, Halikarnas Balıkçısı ile ünlenen Cevat Şakir Kabaağaçlı yatmaktadır.

  SALMAKİS ( BARDAKÇI ): Tanrıların mesajlarını ulaştırma yetkisine sahip olan Hermes ile, aşk tanrıçası Afrodit in oğlu olan Hermaphroditos, bugün çift cinsiyetin adı olarak, tarihten tıp diline geçmiştir. Kusursuz güzelliği ile ün salmış Hermaphroditos gölde su ile oynaşırken, su perisi Salmakis, ona vurulur. Aşkına cevap alamayan Salmakis, bütün tanrılara yakararak, ikisini bir beden yapmalarını ister, tanrılar bu isteği kabul ederek, Salmakis ve Hermaphroditosu tek vücut haline getirir ve çift cinsiyetin öyküsü de böylece vücut bulur. Bardakçı, adını Bodrum halkının 1970’lere kadar içme suyunu aldıkları pınardan almıştır. Yöre dilinde bardak adı verilen bu testilerle su Bodrum’a taşınmıştır.Çevresinde, birçok dinlenme tesisi olan Bardakçı Koyu nun plajı kumludur.

  BİTEZ: Ağaçlı anlamına gelen yerde artık ağaçlara rastlanmıyor.Sahili Gümbete çok benzeyen yerde daha çok su sporlarıyla ilgilenen kişiler tarafından ilgi görüyor. Dolmuşla 10 dk. da ulaşmak mümkün.Çevresinde, birçok dinlenme tesisi olan Bardakçı Koyu nun plajı kumludur.Bu geniş kumsala Bodrumdan kalkan dolmuşlarla kolayca gidilir. Dolmuşlar bir kaç otel ve restoranın önünden geçerek, sahil boyu gitmeden, Bitezin içinde dururlar. Denize girmek ve güneşlenmek için inşa edilmiş olan küçük iskeleler kıyıdan uzanır. Kumsalın arkasındaki kurumuş nehir yataklarından ilerlenildiğinde, narenciye üreticilerinin gözetimindeki yüzlerce dönümlük mandalina bahçeleri gözler önüne serilir. Bitezin diğer adı Ağaçlıdır.

  ORTAKENT - YAHŞİ: En eski yerleşim yerlerinden biri olan yer Bodruma 20 km. mesafede. Az ilerdeki Yahşi koyu ise temiz deniz ve kumsalı ile tercih edilecek bir mekan. Ortakent evleri, yöresel mimarinin en güzel örneklerine sahiptir.Görebileceğiniz en eski yapı, 1602 de savunma amacı ile yapılmış olan Mustafa Paşa Kule Evidir.Ortakent de, Bitez gibi kumsaldan içerlektir. Burası yarımadanın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Büyük bir mandalina üretim alanıdır. Bodrumun suyu buradan sağlanır. Bodrumun batısında, anayol üzerinde kuruludur. Çevredeki onüç orijinal kuleli ev de burada bulunmaktadır. 1601de inşa edilmiş Kuleli Mustafa Paşa Konağının damında ve belki de savunma amacıyla inşa edilen 60 cm. kalınlığındaki duvarların top ateşlerinin açtığı gedikler bulunmaktadır.Ortakentten ileriye doğru gidildiğinde varılan Yahşi, Bodruma doğru doyulmaz güzellikte manzaralar sunar. Buradan bir yol da küçük otel ve restoranlarla bir kaç küçük iskelenin bulunduğu geniş kumsala uzanır.

  BAĞLA : kargı yı geçtikten sonra, deniz yoluyla gidildiğinde ufak bir burnu geçerek, karadan gidildiğinde ise, parmak parmak uzanan bayırlardan birini tırmanarak, arkasındaki ufak Bağla Koyuna varılır. Kargı Koyu gibi, Bağlanın da, sahilden açıklara kadar, dipte eski çağlardan kalma kalıntılarla dolu bir koyu bulunmaktadır. Çevre yüzmeye en elverişli yerlerden biridir. Bağla, her gün uğrayan tur tekneleri için önemli bir uğrak yeridir.Bodruma 14 km uzaklıkta olan Bağla Koyu, yarımadanın en bilinen ve sevilen koylarından biridir. Bir dinozor kafası gibi uzanan Bağla Burnu 15. yüzyıl Piri Reis haritasında gösterilir. Tatlı su kaynağı ve güzel koyu ile Bodrumluların çok sevdiği yerlerden biridir.

  KARAİNCİR: Bağla nın batısında yer alan yer temiz denizi ve kumsalıyla ünlü.Ayrıca küçük restoranlarda ev yemekleri de yemek mümkün.Yazın esen poyraza karşı korunaklı olduğu için, teknelerin sığındığı bir koydur.500 metre uzunluğunda kumsalı vardır yörenin en güzel plajıdır. Çevrede yararlanabileceğiniz küçük motel ve pansiyonlar,bahçelerinden fışkıran renk cümbüşüyle sizi karşılamaya hazırlanır.

  AKYARLAR: Yarımadanın en uç noktalarından biri ve Kos adasına en yakın olanı. Hergün Kos a düzenli feribot seferleri yapılmakta.Bodruma 22 km uzaklıktadır.Akyarlar burnu yarımadanın güney ucunda yer almaktadır.Kos adasına 3 mil uzaklıkta bulunmaktadır.Akyarklar Eskiden bir süngerci köyüydü.Rüzgar sörfü ustalarının usta yerlerindendir.Sahil otel, restoranlar, kumsalı ile beğeni topluyor

  TURGUTREİS: Yarımadanın batı yakasında kalan koy adını Osmanlı denizcisi Turgut Reis ten alıyor. Diğer koylara Kıyasla daha gelişmiş olan kasabada her türlü alışveriş imkanı var.Bodrum merkeze 20km uzaklıktadır. Ünlü Osmanlı amirali Turgut Reisin bir zamanlar egede konuşlu muhteşem filosunun komuta merkezi olmuştur. Yarımadanın her yerinde olduğu gibi narenciye yetiştirmeye uygundur. Kalabalık bir nüfusa sahip olup doyumsuz günbatımları ve deniz fenerleri insanoğlunun içindeki yalnızlık duygusunu kamçılar. Kıyıdaki adacıklarda 1961 den beri deniz altı arkeoloji araştırmaları yapılmaktadır.

  KADIKALESİ: Tatil köylerinin yer aldığı bir sahil ayrıca tarihi evleriyle de ünlü.Adını yakında bulunan, Helenistik devre tarihlendirilmiş bir kale kalıntısından almıştır.Kadıkalesi, Turgutreisin 6 kilometre kuzeyinde, karadan ulaşılan küçük bir sahil köyüdür. Köyün tepesindeki Rum kilisesi, yaklaşık olarak yüzyıldan uzun bir süredir, oldukça iyi bir durumda bulunmaktadır. Kapısının arkasındaki Rum tasvirlerinin hiç örselenmemiş olması şaşırtıcıdır. Küçük kumsal, köyü yaz rüzgarlarından korur. Bazı iskele ve restoranlar bu sakin kıyıda dağınık olarak yeralır.

  GÜMÜŞLÜK: Antik yazarlar, Gümüşlüğün bağımsız olarak para bastığından söz eder. Yöre halkı, çevrede bulduğu gümüş paralardan dolayı, bir gümüş madeni olabileceğini düşünerek, bölgeye Gümüşlük adını vermiştir. Yarımadanın en meşhur yerlerinden biri.Balık restoranlarıyla ünlü olan huzurlu ve sakin bir koy

  GÜNDOĞAN: Bodruma seksen kilometre uzakta ve yamaçtan denize bakan bir köy.Denizi oldukça temiz.

  GÜLKÖY - TÜRKBÜKÜ: Eskiden iki ayrı köyken bugün birleşmiş durumda olan Gölköy ve Türkbükü sahil boyunca pekçok bar, restoran ve kulüb yer alıyor.Gün batımı ve dolunay manzarasıda görülmesi gerekli güzelliklereden.

  TORBA: Bodruma en yakın koylardan biri olan Torba,yirmi yıl önce sadece sazlardan yapılmış salaş bir balıçı lokantası olan,dar bir yola sahip küçük bir koyken, bugün büyük oteller ve devremülklerin yer aldığı popüler bir koy.
+ Yorum Gönder


bodrum bükleri isimleri ,  sahil adlari,  Bodrum koylarinin isimleri,  bodrum sahilleri isimleri,  bodrumda bir koy adı,  bodrum koylarının isimleri