+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Ege bölgesi kültür haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ege bölgesi kültür haritası
  ege bölgesi kültür haritası 2. Asel
  Bayan Üye

  Ege bölgesi kültür haritası

  ege-b-lgesi-k-lt-r-haritas-1.jpgege-b-lgesi-k-lt-r-haritas-2.jpgege-b-lgesi-k-lt-r-haritas-3.jpgEge bölgesi kültür haritası 4.jpg
  Ege bölgesi coğrafik özellikleri kıyılar daha yeşil dağlar daha iç kısımlarda konumlanmış durumda. Önemli akarsuları Gediz, küçük menderes ve büyük menderes'dir.
  Marmara, Bafa, Serçin ve Azap gölleri bulunmaktadır.
  Ege Denizi'nin yerinde eskiden Egeid karası bulunmaktaydı. Bu kara parçasının çökmesi sonucunda bugünkü adalar ve yarımadalar meydana geldi. Bölge dağları kıyıya dik uzandığı için kıyı girintili-çıkıntılı olan Enine Kıyı Tipidir. Kıyıda birçok körfez, koy, yarımada ve buruna rastlanır. Edremit, Çandarlı, İzmir, Kuşadası, Güllük, Gökova başlıca körfezleridir. Reşadiye, Bozburun, Dilek ve İzmir - Karaburun başlıca yarımadalarıdır.
  İç Batı Anadolu Bölümünden yazilkova Platosu, Tavas- Çivril Banaz-Örencik ovaları vardır. Asıl Ege Bölümünde horstlar arasında kalan grabenler birer alüvyon ovasıdır. Bunlar Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes ovalarıdır. Bunlar aynı adı taşıyan ve bol alüvyon taşıyan, akarsuları tarafından oluşturulmuştur. Akarsuların döküldükleri yerlerde de delta ovaları da oluşmuştur.
+ Yorum Gönder


ege bölgesi tarım ürünleri,  ege bölgesinde yetişen tarım ürünleri,  ege bölgesi tarım ürünleri haritası,  ege bölgesinin tarım ürünleri,  ege bölgesi tarım haritası,  ege bölgesinde yetişen tarım ürünleri haritası