+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda PGT yöntemi nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  PGT yöntemi nedir?
  PGT yöntemi nedir? 2. Mine
  Devamlı Üye

  PGT'yi hangi durumlarda öneriyorsunuz?
  Çiftlerde tekrar eden düşüklerde, IVF denemelerindeki başarısızlıklarda, tanımlanamayan ya da erkek faktörlü kısırlıklarda, ilerlemiş gebelik yaşlarında ve kalıtsal genetik hastalıklar için taşıyıcı olan ailelere özellikle PGT öneriyoruz.

  * Anne karnına girmeden cenini kalıtsal hastalıklardan ayıklamak mümkün mü?
  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT), prenantal tıp literatürüne eklenen en dikkat çekici yeniliklerden biri. PGT, yalnızca erken tanı seçeneği değildir. Kendine özgü avantajları olan, hamilelik oluşmadan tanı konmasını sağlayan bir yöntemdir. Ayrıca yardımcı üreme teknolojisinde hamilelik oranlarını arttırdığı da gözleniyor. Henüz hamilelik gerçekleşmeden, embriyo anne karnına girmeden bebekleri bazı kalıtsal hastalıklardan ayıklıyor.

  * PGT ailelere tam olarak nasıl yardım ediyor?
  PGT, genetik hastalık bakımından değişikliğe maruz kalmış olan bebeklerin sayısını azaltmak için iyi bir fırsattır. PGT genetik açıdan etkilenmiş ya da etkilenmemiş olan embriyoları implantasyondan önce tespit etmeye olanak sağlayan laboratuvar çalışmasıdır. Genetik açıdan sadece etkilenmemiş olduğu farz edilen embriyoların, anne adayının rahmine transfer edilmesidir. Bu olay hamilelik sırasında testler devam ederken çiftlerin bir hastalıkla karşılaşıp zor karar alması, test sonuçlarını beklerken yaşayacağı endişeyi bir ölçüde azaltır.

  * Nasıl uygulanıyor?
  PGT, suni döllenme ile elde edilen embriyo ya da yumurtanın gelişimleri sırasında yapılan genetik analizleri içerir. Hastaya PGT uygulanabilmesi için kadından hormon tedavisi ile toplanan yumurtaların erkekten alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenmesi gerekiyor. Laboratuvarda gelişen embriyolardan 3. gelişim gününde biyopsi yöntemi ile 1-2 hücre alınarak bu hücrelerin genetik analizi yapılır. Analiz sonucu genetik hastalık ya da risk taşımadığı belirlenen embriyolar seçilerek, 2 gün içerisinde anne rahmine yerleştirilir.

  * Bu testin doğruluk oranı nedir?
  İstatistikler PGT yönteminin teşhisteki doğruluk oranının yüzde 97, yanılma oranının ise yüzde 3 olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle embriyodan alınan bir hücre bütün embriyonun genetik yapısını temsil etmeyebilir ve diğer hücrelerden farklı bir genetik yapıya sahip olabilir. Testin sadece taranan kromozomlar ya da genlerdeki değişiklikleri tanımlayabildiği ve embriyonun erken gelişim dönemlerinde tüm kromozom ve gen düzeyindeki problemlerin taranamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

  * Doğmamış bebekte genetik analiz ne zaman gereklidir?
  Yeni doğanların yaklaşık yüzde 4'ü genetik ve genetik olmayan anomalilerle dünyaya geliyor. Genetik hastalıklarla ilişkili kromozom anomalilerinin tedavisi yok. Ancak doğum öncesi tanısı mümkün. Yaklaşık olarak her 160 yeni doğandan birinde kromozom anomalileri görülür. Her gebelikte genetik tarama yapmak gerekmez. Bilimsel çalışmalar sonucunda günümüzde kabul edilen standartlara göre genetik açıdan riskli olarak kabul edilen gebeliklerde kromozom ya da gen analizi öneriliyor.

  * Sizce kendini daha iyi hissetmek için hamilelikten önce anneler bu yöntemi uygulamalı mı?
  Hayır, tüm çiftlere bu yöntemi önermiyoruz. Bunu doktoruna danışmalı, gerek olmayan bir çiftin bu yöntemi kullanması doğru değildir.

  * PGT'nin sınırları nelerdir?
  Bu yönteminde amaç genetik hastalığı olan bebeğe sahip olma ihtimalini en aza indirmektir. Ama bu test tüm doğum kusurları için test edilemez. Etnik geçmişi ve aile geçmişi göz önünde tutulmadan her çiftin yüzde 3-5 oranında doğum kusuru her gebelik için söz konusudur.
+ Yorum Gönder