+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Elektromanyetik dalga teorisi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Elektromanyetik dalga teorisi nedir
  Elektromanyetik dalga teorisi nedir 2. Asel
  Bayan Üye

  Elektromanyetik dalga teorisi nedir

  Günlük hayatta pek çok yerde elektromanyetik dalgalar ile karşılaşıyoruz. Cep telefonları, televizyonlar, radyolar elektromanyetik dalga kaynaklarıdır. Peki nasıl roller oynuyor bu elektromanyetik dalgalar?


  Elektromanyetik dalgalar teorisi, James Clark Maxwell’ in doğanın dört temel elektriksel etkileşim denklemini bir araya toplaması ile oluşturuldu. Teorik olarak yaptığı hesaplamalar ile elektromanyetik ışınımın hızının bir c1 sabitine eşit olduğunu buldu. Daha sonra Heinrich Hertz’in elektromanyetik dalgaları üretmek ve saptamak için yaptığı deneyler Maxwell’ in teorik çalışmalarını doğrular nitelikteydi. Elektromanyetik dalgalar böylece uygulamalı olarakta kanıtlanmış oldu.

  Elektromanyetik dalgalar birbirine dik elektrik ve manyetik alanlardan oluşur. İlerleme doğrultusu ise bu iki bileşene de dik bir yöndedir. Örneğin; düzlem bir elektromanyetik dalgada elektrik alan +x yönünde, manyetik alan +y ekseni üzerinde salınım yapıyorsa, dalganın ilerleme yönü bu iki eksene dik olan +z ekseni yönünde olacaktır. Elektromanyetik dalgaların, Maxwell’ in denklemlerinden yararlanarak elektrik alanın manyetik alanı, manyetik alanında elektrik alanı doğurması ile bir döngü şeklinde ilerlediğini söyleyebiliriz.


  Deneysel olarak tarihçe Hertz’ in radyo dalgalarını bulması ile başladı. Nikola Tesla, bu radyo dalgalarını mors alfabesi ile harmanlayarak telsizi icat etti. 1923 yılında John Logie Baird ilk televizyonu icat etti, 1937’ de yine Tesla’ nın öngörüleriyle Manyetik Rezonans Görüntüleme(MR) icat edildi. Daha sonra ise günlük hayatta kimi insanın olmazsa olmaz olarak gördüğü cep telefonu 1973 yılında Martin Cooper tarafından icat edildi.
+ Yorum Gönder