+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Acil Tıp Teknisyenin Gerektigi Egitim Bilgi Beceri Ve Kişilik Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Acil Tıp Teknisyenin Gerektigi Egitim Bilgi Beceri Ve Kişilik Nelerdir
  acil tıp teknisyenin gerektigi egitim bilgi beceri ve kişilik nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Acil Tıp Teknisyenin Gerektigi Egitim Bilgi Beceri Ve Kişilik Nelerdir


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Acil tıp teknisyeni olmak isteyenlerin;
  -İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
  -Dikkatli, temiz, titiz,
  -Soğukkanlı,
  -Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen,
  -Bedence sağlam ve güçlü
  kişiler olmaları gerekir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Acil tıp teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Acil tıp teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az, özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  -Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
  -Eğitim süresince genel Kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile, ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma, kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak onu iyileştirme müdahaleleri uygulama dersleri okutulmaktadır.

+ Yorum Gönder