+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Hangi Okul Mezunları Adalet Meslek Elemanı Olabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hangi Okul Mezunları Adalet Meslek Elemanı Olabilir
  Hangi okul mezunları Adalet Meslek Elemanı olabilir 2. Asel
  Bayan Üye

  Hangi Okul Mezunları Adalet Meslek Elemanı Olabilir

  Adalet Meslek Elemanı Eğitimi


  Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokulları “Adalet Bölümü”nde verilmektedir. Eğitim süresi 2 yıldır. Meslek liselerinin Zabıt Katipliği, Hukuk Sekreterliği ve Adalet bölümlerinden mezun olanlar “Adalet” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda ek yerleştirme ile kontenjan açığı olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bu bölüme girebilmek için ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almaları gerekir.

  “Adalet” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan sınavda başarılı oldukları takdirde, Hukuk Fakültesi ve Kamu Yönetimi alanlarındaki dört yıllık lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

  Eğitim süresince adalet yüksekokullarında öğrencilere, adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler gözönünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Yüksekokullarda Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Bilgisi, Hukuk Bilgisi, Hukuk Usulü Bilgisi, Ceza ve Ceza Usulü Bilgisi, İcra İflas Bilgisi, Avukatlık ve Noterlik Mevzuatı, Mali Mevzuat, Hukuk Dili, Adli Tıp İnfaz Bilgisi, Kalem Mevzuatı gibi hukuk bilgilerinin yanı sıra, Daktilografi, Türkçe, Yabancı Dil, Muhasebe, İşletme Yönetimi, Arşiv ve Dosyalama Teknikleri gibi teorik uygulamalı dersler okutulmaktadır.

  Bölüm mezunları, açılacak sınavlarda başarılı olmak kaydıyla mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı, icra müdürlüğü veya yardımcılığı, zabıt katipliği görevlerine atanmaktadırlar. İnfaz kurumlarında, noterlerde, resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda “Hukuk Müşavirliği” bölümlerinde iş bulma olanağına sahiptirler.

+ Yorum Gönder