+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Ağız Diş Sağlığı Teknikeri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ağız Diş Sağlığı Teknikeri Nedir
  Ağız Diş Sağlığı Teknikeri nedir,
  Ağız Diş Sağlığı Teknikeri ne iş yapar, 2. Asel
  Bayan Üye

  Ağız Diş Sağlığı Teknikeri Nedir

  Ağız Diş Sağlığı Teknikeri Hakkında Bilgi


  Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak için diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuar çalışmalarını yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir. Diş protez teknikeri/ağız ve diş sağlığı teknikeri, diş hekimi tarafından alınan ağız ölçülerinden model hazırlar, hazırlanan modeller üzerinde sabit ve hareketli bölümlü protezlerin şekillendirilmesini, çoğaltılmasını, tesviye ve cila ile estetik görünüm vererek ağızda kullanılmaya uygun hale getirilmesini sağlar. Diş hekiminin aldığı ağız ölçülerine uygun, hareketli, tam ve bölümlü protezlerin hazırlanmasında ve diş dizimi işlemlerinin yapılmasında görev alır, çatlayan ve kırılan protezlerin tamirini yapar.
  Diş protez teknikeri/ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak isteyenlerin, temel bilimlere ilgi duyan, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, el ve parmak becerisi olan, renkleri ayırt edebilen ve ayrıntılara dikkat eden, estetik anlayışı gelişmiş ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.
  Diş protez teknikeri/ağız ve diş sağlığı teknikeri olanlar kamu ve özel sektördeki hastane ve laboratuarlarda çalışabilirler.
  Sağlık meslek liseleri bünyesinde bulunan “Diş Protez Teknisyenliği” bölümünü bitirenler ise “Diş Protez Teknisyeni” unvanı alırlar. Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır.

+ Yorum Gönder