+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Yayın Balığının Genel özellikleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yayın Balığının Genel özellikleri Nelerdir
  Yayın balığının genel özellikleri nelerdir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yayın Balığının özellikleri


  Yayın Balığı (Lat. Silurus glanis); Kemiklibalıklar takımının Yayın-balığıgiller familyasından bir balık türüdür. Avrupa, Asya ve Anadolu’nun ılıman bölgelerindeki akarsu, göl gibi tatlısularda yaşar. Avrupa’da özellikle de Hazar Denizi’nde yoğun biçimde görülür. Türkiye’de Sakarya Irmağı, Manyas, İznik, Apolyont, Çıldır göllerinde bulunur.

  Uzunluğu 80-300 cm, ağırlık 250 kg’a kadar çıkar. Derisi mavi-siyah, kahverengimsi, bazen zeytin yeşili ve gri siyah arasıdır. Kenarları açık, karnı bulanık beyaz, yeşil lekelidir. Geniş ve güçlü kafası, enine yarıklı ağzı, iki çok uzun beyaz mavi sakal ve 4 kısa sakalı, küçük gözleri, minicik sırt yüzgeci, çok uzun anüs yüzgeci ve yuvarlak, küçük kuyruk yüzgeci vardır. Geceleri canlanan yırtıcı bir balıktır. Su kemiricilerini, kuşlarını, balık ve kurbağaları ile beslenir. Dip hayvanı olmasına karşın fırtına olunca su yüzüne çıkar. Nisan sonu ile haziran sonu arasında dişisi yaklaşık 100 bin yumurtayı kıyı bölümlerine bırakır. Erkek, bunları 8-14 gün korur. 50 yıldan çok yaşar.

+ Yorum Gönder