+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kur'an-ı Kerim'den ayet ezberleyip unutmanın hükmü nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kur'an-ı Kerim'den ayet ezberleyip unutmanın hükmü nedir?
  Kur'an-ı Kerim'den ayet ezberleyip unutmanın hükmü nedir?

  Kur'an-ı Kerim'den ayet ezberleyip unutmak gunahmıdır 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Kur'an-ı Kerim'den ayet ezberleyip unutmanın hükmü nedir


  fadik:
  Kur'an-ı Kerimden ayet ezberleyipde unutmanın hükmü nedir?


  Namaz kılabilecek kadar Kuranı Kerim ezberleyip bunu unutmak caiz değildir. Ancak Kuranı Kerimin tamamını veya bir kısmını ezberleyip daha sonra bir kısmını veya çoğunu unutmak haram değilidir. Ancak Kuranı Kerim ezberlemenin büyük faziletini kaçırmış olacaktır. Ayrıca emeğini de zayi etmiş olacaktır.

  Bir hadis-i şerifte hâfızların özelliği belirtilmekte ve Kur'ân'ı ezberlemek teşvik edilmektedir. Hz. Âişe'den nakledilen bu hadiste "Kuran'ı ezberleyerek okuyan hâfız kişi es-Seferetü'l Kirâm olan (vahiy getiren) meleklerle beraberdir" (Buhârî, Kitâbü't-Tefsir, 458) buyurulmaktadır.
  Hafize Aişe:
  İnş. bu müjdeye mazhar olanlardan olurum.Rabbim hayatımıza geçirmeyi , yaşamayı nasip etsin.Çünkü yaşantımıza geçirmedikten sonra hiç bir anlamı olmaz.

  NurunNur:
  Alıntı sahibi: fadik üzerinde 01 Mayıs 2009, 14:40:01

  Kur'an-ı Kerimden ayet ezberleyipde unutmanın hükmü nedir?


  Bir hadis-i şerifte hâfızların özelliği belirtilmekte ve Kur'ân'ı ezberlemek teşvik edilmektedir. Hz. Âişe'den nakledilen bu hadiste "Kuran'ı ezberleyerek okuyan hâfız kişi es-Seferetü'l Kirâm olan (vahiy getiren) meleklerle beraberdir" (Buhârî, Kitâbü't-Tefsir, 458) buyurulmaktadır.  Selamunaleyküm İnşaAllah olursun hafıza kardeşim Aişe,inşaAllah bende buna adayım.

  Ey Rabbim bana ve kardeşlerime es-Seferetü'l Kirâm meleklerinle beraber olmayı nasip eyle..

+ Yorum Gönder


kurani ezberleyip unutmanin vebali,  kurandan ayet ezberlesikten sonra unutmanin hükmü ne