+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Rabia selamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Rabia selamı
  Rabia selamı

  Rabia selamı nedir bunun hakkında bilgi verirmisiniz 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Mısır'daki darbeye direnişin sembolü haline gelen ve 4 parmakla yapılan Rabia işaretine ismini veren Rabia'tül Adeviye 8.yüzyılda yaşamış bir şair. Kadın evliya ve 'dişi aslan' olarak da anılan Rabia köle olarak başladığı hayatını özgür bitirdiği için o dönemden beri özgürlüğün simgesi olarak kabul ediliyor.


  rabia işareti7.jpgrabia selamı 1.jpg


  Cuntaya karşı direnişin sembolü haline gelen ve dört parmak işareti olarak bilinen Rabia'ya adını veren Rabiatül Adeviyye Meydanı ise adını 8. yüzyılda yaşamış sufi bir kadın şairden alıyor. Rabia da ailesinin 4. çocuğu. Rabia çocukluğunu köle olarak geçirir ve kaçma teşebbüslerinde sonra özgür kalır. Bu yüzden Mısır’da özgürlüğün simgesi olur.
  rabia selamı4.jpgrabia selamı5.jpg  Kadın evliyalardan biri kabul edilen Rabia'tül Adeviyye genç bir kızken anne ve babası öldü. Basra'da kıtlık baş göstermişti. O da bir ihtiyara hizmet etmeye başladı. İhtiyar daha sonra Rabia'yı azat etti.

  EN ÖNEMLİ SUFİ ŞAİRLERDEN BİRİ  rabia-selam-.jpgrabia-selam-2.jpg


  Rabia'tül Adeviyye'nin ömrünü ilim ve ibadet ile geçirdiği, kefenini de sürekli yanında taşıdığı söylenir. İlk dönem sufi şairleri arasından en önemli isimlerden biri olan Rabia'nın İlahi aşk öğretisi kendisinden sonraki sufileri de önemli ölçüde etkilemiştir. Ayrıca zamanın şeyhleri ve mürşitleri Rabiatül Adeviyye'yi ziyaret edip sohbet meclislerinde onun derin bilgisinden ve görüşlerinden yararlanmışlardır. Bazı kaynaklarda "dişi aslan" olarak da anılan Rabia'tül Adeviye, 752′de Kudüs civarında vefat etmiştir.


  rabia-selam-6.jpgrabia selamı7.jpg
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Meydandaki göstericiler o işareti AA muhabirine şöyle anlatmıştı: "Bunun Adı "Rabia İşareti"dir. Meydanın adı olan "Rabia" Arapçada "dördüncü, dört" demektir. Bu meydanın adına vurgu yapmak için bu işareti yapıyoruz. İkinci önemli konu Muhammed Mursi, Nasır, Sedat ve Mübarek'ten sonra dördüncü Cumhurbaşkanı oldu. Onu da hatırlamış oluyoruz. Ayrıca Tahrir Meydanı'nda darbeye destek vermek için toplananlar zafer işareti yapıyor. Biz onlarla bir olamayız. Onlardan ayrılmak için bu işareti yaygınlaştırıyoruz."
 4. Forumacil
  Devamlı Üye
  Rabia işareti ve Anlamı video

  Rabia işareti ve Anlamı slayt olarak
+ Yorum Gönder


rabia