+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Türkçe Dil Etkinliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MeZaR
  Üye

  Türkçe Dil Etkinliği
  Türkçe Dil Etlinliği


  Öğretmen çocuklardan kendisini rahatça görebilecekleri şekilde otumalarını ister. Daha sonra başından çok ilginç bir olay geçtiğini bunu onlarla paylaşmak istediğini belirtir. Artık kış geldiğini havaların iyice soğuduğunu söyler. Bunun için kendine bir kazak almak üzere mağazaya gittiğini söyler. Orada bu soğuk havada çok açık ve ilginç kıyafetli biriyle karşılaştığını, üstelik bu kişinin ten renginin de çok koyu olduğunu belirtir. Merak ederek bu kişinin yanına gittiğini ve neden bu havada bukadar açık giyindiğini sorduğunu söyler.O kişi ise;
  "Ben Afrika'dan geliyorum. Benim ülkemde havalar sıcak olu, onun için biz hep böyle giyiniriz. Burada bir arkadaşımı görmeye geldim. ben Türkiye'ye ilk defa geliyorum. Bu kadar soğuk olduğunu bilmiyordum. Onun için kendi kıyafetlerimle geldim ama şimdi çok üşüyorum. Onun için kendime bir kazak alacağım."diye söylediğini belirtir.Ten renginin neden böyle olduğunu sorduğunda ise bunun Afrikalılara özgü bir şey olduğunu, oradaki bütün insanların ten renginin böyle olduğunu söylediğini söyler. Daha sonra kendisinin de ülkemiz hakkında bilgi verdiğini söyler. Ülkemizde 4 mevsimin bir arada yaşandığını,her mevsime göre farklı kıyafetler giydiğimizi, mevsimlere göre değişik sebze ve meyveler tükettiğimizden bahseder. daha sonra tanıştıkları için çok memnun olduklarını kendisinin afrikalıya bir kazak alarak hediye ettiğini ve daha sonra vedalaşarak ayrıldıklarını söyler.
  Daha sonra çocuklarla sohbet etmeye başlar. Çocuklara;
  Eğer siz benim karşılaştığım gibi başka ülkeden birisiyle karşılaşisaydınız neler yapardınız?
  Ona ülkemizi nasıl anlatırdınız?
  Eğer o kişinin yerinde olsaydınız neler hissederdiniz? gibi sorular sorar ve cevaplar alınır.
  Daha sonra öğretmen hazırladığı bir türk bir de afrikalı çocuk kuklalarını çocuklara verir ve bu olayı özgün bir şekilde canlandırmalarını ister.
 2. sazan
  Yeni Üye

  çok güzel bir yazı olmuş ellerine saglık
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Türkçe dil etkinliği ana okullarında çocuklara yaptırılan bir etkinliktir. Türkçe dil etkinliğinde çocuklara tekerleme, şiir, öğretilir hikaye okunur, hikayeden sonra hikayenin daha iyi kavratılması için hikaye ile ilgili sorular sorulur. Ayrıca hikaye tamamlatma gibi etkinliklerde Türkçe dil etkinliğinde yaptırılabilir.
+ Yorum Gönder