+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Okul Öncesi Eğitimde Oynanan Oyunlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Okul Öncesi Eğitimde Oynanan Oyunlar
  Okul Öncesi Eğitimde Oynanan Oyunlar  çocuklardan bir tanesi kurt olur.Diğer çocuklar halka biçimlerinde hazır bulunurlar. kurt halkanın içine girer, diğer çocuklar da şarkı söyelyerek dönmeye başlar. şarkı bittiği zaman kurt çocukları kovalamaya başlar. yakalanan çocuk kurt olur.
  ormanda gezer iken kurt babaya rastlar iken
  kurt baba kurt baba ne yapıyorsun?
  yemeğimi yiyorum
  ormanda gezer iken kurt babaya rastlar iken
  kurt baba kurt baba ne yapıyorsun?
  dişlerimi fırçalıyorum
  ormanda gezer iken kurt babaya rastlar iken
  kurt baba kurt baba ne yapıyorsun
  sizleri yemeğe geliyorumm

  AVCI ADAM


  Bir Lider Seçilir. Bu Lider, Herhangi Bir Yöne Doğru Yürür Ve " Kim Benimle Ördek ( Ayı,Tilki, Geyik ) Avlamaya Gelir ?" Der. Bütün Çocuklar Arkasına Dizilir Ve Aynı Şekilde Lider (Avcıyı) İzlerler. Avcı Dönüp Hepsini Görünce Silahını Onlara Çevirir Ve " Bumm " Der. Bunun Üzerine Ayaktaki Çocuklar Koşarak Kendi Yerlerine Otururlar. Kim Yerine Önce Oturmuşsa Bir Dahaki Sefere O Lider ( Avcı ) Olur.


  AMBARA VURDUM BIR TEKME


  Çocuklar El Ele Tutuşup Bir Halka Oluştururlar. Aşağıdaki Sözlerle Şarkı Söylerken, Bir Yandan Sağa Yada Sola Dönerler, Bir Yandan Da Şarkının Sözlerine Uygun Devinimler Yaparlar.
  Ambara Vurdum Bir Tekme ( Bir Tekme )
  Ambarın Kapısı Açıldı ( Açıldı )
  İnci De Boncuk Saçıldı ( Saçıldı )
  Limonu Da Böyle Keserler ( Keserler )
  Suyunu Da Böyle Sıkarlar ( Sıkarlar )
  Çamaşırı Böyle Yıkarlar ( Yıkarlar )
  Suyunu Da Böyle Sıkarlar ( Sıkarlar )
  Ütüyü De Böyle Yaparlar ( Yaparlar )
  Saçımı Da Böyle Örerler ( Örerler )
  Vb. Sözlerle Oyun Sürdürülür…  BUMM OYUNU


  Çocuklar Halka Biçiminde Otururlar. Öğretmen "Çocuklar, Şimdi Bum Oyunu Oynayacağız. Aliden Başlayarak Her Çocuk Bir Sayı Söyleyecek" Der. Örnek Verir. Ali Bir Diyecek, Ayşe İki, Murat Üç, Elif Dört, Erol Beş Diyecek; Altıncı Sırada Oturan Aysun Da "Bum" Diyecek. Aysun'dan Sonra Yine Birden Başlanacak, Altıncı Çocuk "Bum" Diyecek Gibi Bir Açıklama Yapar Ve Oyun İstenildiği Kadar Sürdürülür.
  Çocukların Öğrendikleri Her Sayıdan Sonra "Bum" Denilerek Bu Oyun Oynanabileceği Gibi, Daha Büyük Sınıflarda Sayıların Katlarına Gelince De "Bum" Denilerek Oynanabilir. Örneğin ; Bir-İki-Bum-Dört-Beş-Bum-Yedi-Sekiz-Bum-On-Onbir-Bum Gibi. Çocuklar Bum Sözcüğünü Topluca Da Söyleyebilir


  DEĞİRMENCİ BABA

  Çocuklar halka olurlar.Çocukların içinden bir değirmenci seçilir.Bu çocuk halkanın ortasına geçerek uyuma öykünmesi yapar.Çocuklar şarkı söyleyerek dönmeye başlarlar.
  Yorgun uyuyor yaslanmış bir çuvala
  Yorgun uyuyor değirmenci baba
  Tiki tak tiki tak değirmenim
  Çabucak çabucak dönüyor
  Unlar savrulmuş
  Her yer bembeyaz olmuş
  Artık uyuma değirmenci baba


  BÜYÜ BÜYÜ, KÜÇÜL KÜÇÜL OYUNU


  Çocuklar ayakta durur. Öğretmen, aşağıda sözleri söylerken, çocuklar bu sözlere göre devinimler yaparlar. Önce büyü büyü, sonra da küçül küçül oyunu oynanır.
  Büyü büyü
  Kollarını yukarıya kaldır
  Daha çok kaldır, daha çok kaldır
  Ayak parmaklarının ucuna bas
  Daha çok yüksel, daha çok yüksel
  Büyü büyü kocaman ol, büyü büyü kocaman ol…
  ( Çocuklar en çok yükseldiklerinde, ara vermeden küçül küçül oyununa geçilir )
  Küçül küçül
  Kollarını indir
  Çömelerek büzül
  Daha çok büzül, daha çok büzül
  Küçül küçül, minicik ol…


  KİM YOK OYUNU


  Çocuklar yere oturtulur. İçlerinden birini ebe seçerler. Ebe başını öğretmenin kucağına koyar, gözlerini yumar. ( çocuk gözünü, bir başka yerde de yumabilir ) Öğretmen, ebeye sezdirmeden, bir çocuğu işaretle dışarıya çıkartır. Ebe gözlerini açar; Öğretmen ebeye "Kim yok ?" diye sorar. Çocuk bilirse ebelikten kurtulur. Adı bilinen çocuk ebe olur. Ebe, üç ad saydığı halde bilemezse yeniden ebe olur, yumulur.  ÇÖMLEĞİMDE NE VAR ?


  Bir ebe seçilir. Öteki çocuklar halka olur, çömelirler. Ebe halkanın dışında dolaşır. İstediği bir oyuncunun yanında durur ve sorar :
  Ebe : Çömleğinde ne var ?
  Oyuncu : Yağ var, bal var.
  Ebe : Satar mısın ?
  Oyuncu : Satmam.
  Ebe : Tattırır mısın ?
  Oyuncu : Tattırmam
  Ebe : ( oturan oyuncunun eline hızla vurur ve "Al öyleyse, sen o yoldan, ben bu yoldan" der ve halkanın çevresinden dolaşarak aynı yere gelmek üzere koşmaya başlar )
  Eline vurulan oyuncu da, hemen yerinden kalkar, ebenin koştuğu yönden değil, ters yönden halkanın çevresinde koşmaya başlar. İkisinin de amacı, boşalan yere önce gelip çömelmektir. Kim önce gelirse o çömelir; öteki ebe olur. Oyun böylece sürer  ÇÜRÜK YUMURTA


  Çocuklar arasından bir ebe seçilir. Öteki çocuklar halka olup çömelirler, ellerini dizleri önünde kenetlerler. Oyun başlayınca ebe, halkanın ortasında dolaşır. " Bu yumurta sağlam mı ? Çürük mü ? "der ve bir arkadaşının başına, önden hafifçe iterek dokunur. Dokunulan çocuğun, düşmeden ve çömelir durumda dengede kalması gerekir. Dengesi bozulup geriye ( ya da denge sağlayayım derken ileriye ) düşen ya da kenetli elleri çözülen çocuk yanmış olur, oyun dışı kalır. Sona kalan bir kaç çocuk alkışlanır. İstenirse oyun yinelenir. 2. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Anaokulunda Oynanan Oyunlar


  ZIPÇIKTI ÇİÇEK AÇTI

  Çocuklar halka biçiminde çömelirler. Oturan çocuklar, " zıpçıktı çiçek açtı" denilince, hızla ayağa kalkar, kollarını yana açar ve yine çömelirler. Öğretmen bunun tersini de söyler: " zıpçıktı çiçek açmadı" diyebilir. Bu durumda çocuklar çömelir durumlarını bozmayacaklardır." Zıpçıktı çiçek açtı" denilince çömelir kalan ya da "zıpçıktı çiçek açmadı" denilince ayağa kalkan çocuk, yanmış olur; oyun dışı kalır.  GEZEN YÜZÜK


  Uzun bir ipe bir yüzük geçirilir. İpin iki ucu birleştirilerek düğümlenir. Bir ebe seçilir. Çocuklar iki elleriyle ipi dışarıdan tutarak, ip çevresinde bir halka oluştururlar. Çocukların elleri ip üzerinde birbirine daha yakın durur. Oyun başladığı zaman, ebe ortada durur; ipe geçirilmiş yüzük, bir çocuğun, ipi tutan eli altında saklanır. Halkadaki çocuklar, bu yüzüğü ebeye göstermeden birbirlerine aktarırlar. Çoğu kez de, ebeyi şaşırtmak için, aktarır gibi yaparlar. Bu arada ( yüzük yüzük nerdesin, acep hangi eldesin ) sözlerini söylerler. Ebe yüzüğün kimde olduğunu bulmaya çalışır. Bulabildiğini sandığı an "Durun !" der. Çocuklar dururlar. Ebe yüzüğün kendisinde olduğunu umduğu üç arkadaşına, ellerini açmalarını söyler; ( önce birine, bulamazsa ikincisine, onda da bulamazsa üçüncüsüne "elini aç" demek hakkı vardır.) yüzüğü bulursa, ebeliği biter; yüzüğü bulduran çocuk ebe olur. Bu oyun yere oturularak da oynanabilir.


  TRAFİK IŞIKLARI

  Çocuklar öğretmen karşısında yan yana dururlar. Her biri bir aracı canlandırıyorlardır. Öğretmen trafik lambalarının renkleri olan kırmızı sarı ve yeşil renklerinden birine sahip olan bir nesne söyler. Çocuklar söylenen nesnenin rengini düşünür ve rengi trafik ışığı gibi düşünerek uygun davranışta bulunurlar. Örneğin çilek denmişse kırmızı ışığın gereği dururlar, çimen denmişse yeşil ışığın gereği harekete geçerler. En sona kalan oyunu kazanır.  Çiftçi Çukura Daldı ( Şarkılı Oyun )


  Çocuklar Elele Tutuşup Bir Halka Oluştururlar. İçlerinden Biri "Çiftçi" Olarak Seçilir. Çiftçi Halkanın Ortasında Durur. Çocuklar Bir Yandan, Aşağıda Gösterilen Sözlerle Oyunun Şarkısını Söylerler, Bir Yandan Da Sağa Yada Sola Doğru Yan Yan Yürüyerek Dönmeye Çalışırlar.
  Oyun Sırasında "Çiftçi Hanımını Aldı." Sözleri Söylenirken Çiftçi Olan Çocuk Halka İçinden Bir Çocuğu Seçer, Yanına Alır. Sözlerin Öteki Dizelere Göre, Hanım Çocuğunu, Çocuk Dadısını, Dadı Köpeğini, Köpek Kedisini, Kedi Sıçanını, Sıçan Da Peynirini Seçer. Bunlar, İlk Halkanın İçinde İkinci Bir Halka Oluştururlar. Peynir Seçilince Çocuklar Ellerini Çırparak Şarkının "Peynir Ortada Kaldı" Dizesini Söylerler Ve Oyun Böylece Biter. Oyunun Yinelenmesinde "Peynir" Bu Kez "Çiftçi" Yapılarak Ödüllendirilir.
  Çiftçi Çukura Daldı Haydi Peri Kızı
  Çiftçi Çukura Daldı
  Çiftçi Hanımını Aldı Haydi Peri Kızı
  Çiftçi Hanımını Aldı
  Hanım Çocuğunu Aldı Haydi Peri Kızı
  Hanım Çocuğunu Aldı
  Çocuk Dadısını Aldı Haydi Peri Kızı
  Çocuk Dadısını Aldı
  Dadı Köpeğini Aldı Haydi Peri Kızı
  Dadı Köpeğini Aldı
  Köpek Kedisini Aldı Haydi Peri Kızı
  Köpek Kedisini Aldı
  Kedi Sıçanını Aldı Haydi Peri Kızı
  Kedi Sıçanını Aldı
  Sıçan Peynirini Aldı Haydi Peri Kızı
  Sıçan Peynirini Aldı
  Peynir Ortada Kaldı Haydi Peri Kızı
  Peynir Ortada Kaldı ( Oyun Bitinceye Dek Bu Dize Yinelenir.)


  HEYKEL


  Bir ebe seçilir. Ebe diğer çocukları yakalamaya çalışır. Ebe çocuklara yaklaştığında çocuklar çeşitli pozisyonlarda heykel olurlar. Donup kalırlar. Henüz heykel olmamış olanlar heykelleri çözmek için ellerinde çivi, çekiç varmış gibi davranarak arkadaşlarını heykellikten kurtarırlar. En sona kim kalırsa ikinci oyunda ebe olur

 3. kaisseria
  Yeni Üye
  Yıldızçiçeği sana nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum. Allah razı olsun. Allah aradığını sana da buldursun.
 4. Ziyaretçi
  Cidden cok saolun ya beni hocanın elinden kurtardınz

 5. Ziyaretçi
  çok tşkr ederim bulduğuma çok sevindim ya

 6. Ziyaretçi
  Oh be yıttım valla hacire hoca iyide, bir de bu kadar ödev vermese.150 oyun yazılır mı ya?

 7. Ziyaretçi
  Tekirdağ Marmara Ereğlisi Çok Programlı Lisesi Çocuk Gelişim 3. Sınıf Öğrencisiyim Yarın 11/D sınıfında sınıf arkadaşlarıma oyun etk. yaptırıcam ve Nette Bissürü Oyun var çok İyi Teşekkürler

 8. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  Okul öncesi eğitim dönemindeki çocukların beyni gördükleri her şeyi sünger gibi içlerine çekmeye hazırdır, -yoğurulmamış hamur gibi- oynayacakları oyunları da bu bilgiyi göz önünde bulundurarak seçmeliyiz. Ökul öncesi olduğundan ilkokula hazırlık olarak görmliyiz ki zaten öyle örneğin sayıları öğretmeye yönelik, yönleri kavratmaya yönelik ve daha sayamadığım onlara gerekli bir sürü bilgi Bunlara dikkat edildiği sürece çocuklarımız ilkokulda ve daha sonraki hayatlarında da başarılı olacağına emin olabilirsiniz

+ Yorum Gönder


okul öncesi oyunlar,  okul öncesi çocuk oyunları,  okul öncesi oyunları,  okul öncesi oyun,  anaokulunda oynanan oyunlar,  okul öncesi eğitim oyunları