+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Bebeğin İdeal Kilosu ve Beslenmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Bebeğin İdeal Kilosu ve Beslenmesi
  Çocuklarımızın Beslenmesi

  Bebeğim hiçbir şey yemiyor diyorsunuz, hepinizi anlıyorum, ancak her anneye çocuğu yemiyor gibi geliyor.Bunun nedeni annelerin bebeklerine karşı koruma içguduleri ve anaç ruhlarıdır.Bize bu şikayetlerle gelen annelerle ilk yaptığımız şey en basit olarak bebeğin ve çocuğun ayına ve yaşına göre ağırlığının şu anki ağırlığına yakın olup olmadığına bakmaktır.

  İşde Doğumdan Başlayarak İdeal Ağırlıklar

  Doğum: 3000-3500 gr
  Doğumdan itibaren kilo kazanımı:
  a) ilk 6 ayda : ayda 800 gr kilo alımı normal
  b) 6-12 aya kadar : ayda 500 gr kilo alımı normal
  c) 1 - 10 yaşa kadar : ((yaşx2) t 8 ) formulu ile bulunan kilo normaldir.

  Eğer doktor kontrolunde bebeğiniz ya da çocugunuz semptomu yani herhangi bi şikayeti yoksa, ağırlığı, boyu ve baş çevresi de normalse yiyor demektir, telaşlanmanıza gerek yok.

  Ancak vücut bileşimi için ne yediği de önemlidir tabii ki. hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olması için her öğünde 4 temel besin grubundan tüketerek (süt, et, tahıl, sebze meyve) yeterli ve dengeli beslenmeniz gerekmektedir.

  Su Faydalımıdır?

  Su, bilinen tüm yaşam formları için gerekli olan tatsız ve kokusuz bir maddedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin önemli unsurlarından biri de bol su içmektir. Susamak, tiroid bezinin ağız yoluyla bize ulaştırdığı bir mesaj olup; sulanmaya ihtiyacın var anlamını taşımaktadır. Ancak bu his, bireyden bireye değişim gösterir.

  Suyun görevlerine bakacak olursak; besinlerin sindirim, emilim ve hücrelere taşınması, besin öğelerinin hücrelerde metabolizmaları sonucu oluşan ogelerin atılmak üzere akciğer ve böbreklere taşınıp dışarı atılmaları, vücut ısısının denetimi, eklemlerin kayganlığının sağlanması ve elektrolitlerin taşınmasıdır.
  İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre değişmekle beraber % 42-71 arasında değişir. çocuklarda bu oran yüksektir ve yaş ilerledikçe suyun yerini yağ almaya başlar. ( vücudumuzda daha az yağ oranı için bol su içmeliyiz.)Vücut suyunun % 20 oranında eksilmesi ölümle sonuçlanır.

  Evet hanımlar, sağlıklı olmak istiyorsanız gunde 2-2.5 litre yalnız su (çay, kahve, meyve suyu, çorba, maden suyu hariç) içiniz.

  Ek Besine Başlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Yemek suyu, et suyu tek başına ek besin değildir.Yemeğin sadece suyu değil, kendisi de ezilerek verilmelidir.Bebek için hazırlanan besinlere tuz ve baharat eklenmemelidir. Bebek bir besini reddediyorsa, o besin birkaç gün verilmemeli, daha sonra tekrar denenmelidir.Bebeğin kansızlık durumu sağlık kuruluşu tarafından izlenmeli ve 4. aydan sonra gerekiyorsa demir verilmelidir. Bebekler uygun saatlerde (kuşluk ve ikindi) 15-20 dakika şapka ile kol ve bacakları açıkta kalacak şekilde güneşe çıkarılmalıdır (pencere arkasından güneş yararlı değildir).]Bebek doğduktan sonraki ilk haftada d vitamini başlanmalıdır.Emziren annenin iyotlu tuz kullanması bebeğin yeterli iyot alması için gereklidir.

  Et Ya da Kemik Suyu Besleyici midir?

  Et, proteinden zengin bir besin olduğu için çocuklar ve büyüklerin beslenmesinde önemlidir. Kemikler kalsiyumdan zengindir. Ancak ette bulunan besin öğelerinin büyük bir kısmı pişme suyuna geçmediği gibi kalsiyum da suya geçmez. Bu nedenle et veya kemik suyunun besleyici değeri yoktur. Bebeğinize ya da çocugunuza etin suyunu değil, kendisini yediriniz

  Bebeğime Şekerli Besinler Vermeli miyim?

  Bebeklerimize 1 yaşını doldurana kadar şeker ve tuz vermeyelim.Şekeri vermeme nedenimiz obezite ve malnütrisyon riskini arttırması ve şeker aldığında bebeğin alması gereken diğer besinlerin tadını beğenmemesidir. Çalıştığım hastanede erken şekere başlanan bebeklerde aşırı zayıflığı da görmekteyiz. 1 yaşına tuz vermememizin nedeni ise bu aylarda tuz verdiğimizde böbrek solit yükünü arttırarak bebeğimize zarar vermemizdir.Şeker ve tuz doğal olarak besinlerin kendi bileşimlerinde de olduğundan dolayı 1 yaşına kadar doğalı yeterlidir.Yemeklerine kesinlikle koymayalım. bebeklerimizin vücut yağ, su, kas ve kemik kitlelerinin yeterli ve sağlıklı olması için beslenme önerilerine kulak veriniz.

  Anne Sütü Alan Bebeğime İlk 6 Ay Su İçirmeli Miyim?

  Anne sütünün içeriğindeki su miktarı anne bir çölde bile yaşasa bebeğe yetecek kadardır.Bu durumda emziren annenin bol su içmesi gerekir. ekstra verdiğiniz su, bebeğin böbreklerinde hasar oluşturabilir.Anne sütünün besin öğesi ve su birleşimi bebegin gereksinmelerine tam olarak uygundur.
  Şunu unutmayınız ki; bebeğinizin doku ve organları sizinkinden cok daha kucuktur.Bebeklerin 0-1. haftada 60-90 ml, 6. ayda 200 ml olan mide kapasitesine rağmen bizim mide kapasitemiz 1200 ml'yi geçmektedir. ilk 6 ay yalnız anne sütü veriyorsanız ve bebeğinizin gelişimi normalse su vermeniz gerekmez.

  Antibiyotik Kullanan Bebeğime Yoğurt Yedirmemek Doğru Mudur?

  Kesinlikle hayır. Bu bilgi de halk arasında dolaşan yanlış bilgilerden biri ne yazık ki Yogurdun, antibiyotiğin etkisini azalttıgı yonunde bir bilimsel çalışma yoktur. Aksine antibiyotik kullananlar, ilacın etkisiyle zarar görebilecek yararlı bakterilerin korunması amacıyla, yoğurt yemelidirler.

  Çoçuğum Süt İçmiyor, Ne Yapmalyım?

  Çocuklara süt içirmenin en etkili yolu şeklini değiştirmektir. 1 yaşından sonra; ballı, pekmezli, sıcak-soguk-ılık, az şekerli, 1 çay kaşığı kakao ile (mecbur kalınırsa), sıcak çikolata ekleyerek, tatlı bisküvi ekleyerek, tavuk gögsu ya da prenses tatlısı gibi sütlü tatlıları yaparak, severek tükettiği diğer besinlerle karıştırarak deneyebilirsiniz. ancak tüm bu yolları denediniz, yine de olmadıysa, o zaman gunde 3 kez yogurt ya da ayran verin, sabah ta peynirle destekleyin. bunları yeterince tüketiyorsa süt içmeden de boyu uzayabilir. 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Yeni doğan bir bebek ilk altı ay anne sütü ile beslenmelidir . İlk altı aydan sonra iki çay bardağı ek beşin verirmelıdir . Günde iki çay bardağıyla doymadıysa anne sütü ile bebeği doydurun.
 3. Gamze
  Devamlı Üye
  Bebekler ilk olarak anne sütü ile beslenmelidir.Bu süreç genellikle 6 aydır.6 aydan sonra ek besinler ile bebeğin beslenmesi tamamlanır.Çünkü bir zaman sonra anne sütü azalır ve bebek aç kalır aç kaldığı içinde huysuzlanır bunu engellemek için ek besinler kullanılmalıdır.Yeni doğan bebeğin ideal kilosu 2500 ile 4000 gram arasında olmalıdır.İlk 6 ayda 800 gram,6-12 ay 500 gram kilo alımı normaldir.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerin ideal kilosu bebeğin doğduğu zaman ki kilosu ile nasıl bir gelişim gösterdiğine bakılarak hesaplanmaktadır. 3 kilogram doğan bir bebek ile 3,5 kilogram doğan bir bebeğin ideal kiloları birbirinden faklıdır. Bebekler düzenli olarak gelişiyor ise ve düzenli olarak tuvaletlerini yapabiliyorlarsa düzenli bir gelişim gösteriyorlardır demektir.

+ Yorum Gönder


ideal bebek kilosu,  ideal kilo bebek,  ideal bebek doğum kilosu,  yeni doğan bebek ideal kilosu,  yeni doğan bebeğin ideal kilosu,  ideal doğum kilosu