+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Çocuklara Ölümü Anlatmak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Çocuklara Ölümü Anlatmak

  ÇOCUKLARA ÖLÜM HABERİ NASIL VERİLİR ?


  Her ailenin yitirilen kişinin yakınlığı, benimsenen kültürel değer ve inançlar, çocuğun yaş ve gelişimsel düzeyi doğrultusunda şekillenen kendine özgü ölüm haberini iletme yöntemleri vardır. Bu güç görevin yerine getirilmesinde aşağıda belirtilen ip uçları anne-babalar için yol gösterici olabilir.
  •Olanları açıklamak için arkadaş veya diğer yakınlarınızdan daha çabuk davranarak çocuğunuza öncelikle siz ulaşın.
  •Haberi vermek için sessiz bir yer bulun sakin ve şefkatli davranın.
  •Kötü habere çocuğunuzu alıştırmak için başlangıç yapabilirsiniz, örneğin “çok üzücü bir olay oldu. Deden öldü.” Okul öncesi çağ çocuğunuz için “Öldü” kelimesinin anlamını açıklamanız gerekir. “Öldü” , “artık yaşamıyor” şeklinde tanımlanabilir. Yaşamanın ne anlama geldiğini çocuğunuzla konuşun. “Yaşarken nefes alırsın, yürürsün, konuşursun, görürsün, işitirsin. Deden artık bunları yapamayacak.”
  •“Ölüm”, “öldü”, “kanser” veya “kalbi durdu” gibi açık ve anlaşılır terimler kullanın. “Artık bizimle değil”, “gitti”, “uykuya yattı” gibi belirsiz ve karmaşık ifadelerden kaçının. Özellikle uykuya ilişkin açıklamalarda bulunmayın. Bu durumda küçük çocuklar sevdiklerinin bir gün uyanacaklarını düşünürler. “Uzun ve bir daha uyanmayacağı bir uykuya daldı.” gibi yaklaşımlar çocukları uykudan korkar duruma getirebilir. Anne-babalarının uyuması halinde huzursuz olurlar.
  •Basit gerçekleri anlatın, ayrıntıların soru şeklinde sorulmasına olanak sağlayın. Çocuğunuzun duygusal tepkiler vermesine izin verin, “Bazı insanlar üzüldükleri zaman ağlarlar, diğerleri ise acı duydukları zaman tepkilerini belli etmezler. Bu onların ölen insanı sevmedikleri anlamına gelmez.”
  •Ölüm olayının ardından birkaç gün boyunca neler olacağını çocuğunuza anlatın. Cenazeyle ilgili işlemler hakkında ailenizin benimsediği görüş, kültürel değer ve inançlar doğrultusunda bilgi verin. Nerede olacağınız, nereye gideceğiniz, evde bulunacak kişiler, gelecek ziyaretçiler hakkında çocuğunuzu bilgilendirin.
  •Yaşantınızın yeniden düzene gireceği konusunda çocuğunuza güven verin. Birkaç gün içinde okula dönerek, arkadaşlarını göreceğini hatırlatın. Ailenin sevdiği insan olmadan olağan yaşantısına devam edeceğini anlatın. Acılı dönemlerde sergilenen olumlu bakış açısı çocuğun yas sürecinden iyileşerek çıkmasını sağlar.


  ÖLÜMLE BAŞA ÇIKMALARI İÇİN ÇOCUKLARA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?

  •Cenaze törenleri ve anma toplantıları ölüm olayını kabullenmemizi sağlar. Aile ve arkadaşlardan destek görürüz. Bu törenler çocuklar için de çok önemli ve birçok açıdan faydalıdır. Çocuğun törene katılması olup bitenleri somutlaştırmasına yardımcı olur. Çocuğunuza törende yaşanılacaklar hakkında ayrıntılı bilgi verdikten sonra, katılıp, katılmayacağını sorun. Törene gelmeyi reddediyorsa onu bu konuda zorlamayın.
  •Çocuğunuzla konuşun, onu dinleyin, destekleyin. Size pek çok soru sorabilir. Aynı soruları tekrar tekrar yanıtlarken sabırlı ve anlayışlı davranın çünkü sorular çocuğun hissettiği karmaşa ve belirsizliği gösterir, iyileşme yöntemidir. Gerekli durumlarda “bilmiyorum” demekten çekinmeyin.
  •Unutmayın, çocuğunuz tepkilerinizi izler ve sizi örnek alır.
  •Zorunlu olmadığınız sürece çocuğunuzdan ayrılmayın.
  •En kısa zamanda yemek, çalışma, uyku saatlerini belirleyerek, olağan günlük yaşam düzeninize dönün.
  •Çocuklar duygularını ifade edebilmek için yardıma gereksinim duyarlar. Ölen kişi için resim yapmak, mektup yazmak konusunda çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz.
  •Ölen kişinin anısına ağaç dikmek, hatıra defteri oluşturmak gibi etkinliklere yöneltebilirsiniz.
  •Ölümü konu alan kitapları okumak yararlı olabilir.
  •Okulu ölüm olayından haberdar etmek, sınıf öğretmeni, psikolojik danışman, diğer öğrencilerin yardım ve destekleri çocuğun yaralarını sarmasında önemlidir.
 2. Ezlem
  Üye

  Çocuklara ölümü anlatmak zordur. Bunun için neden yaşarız yaşamın başlaması ve son bulması hakkında çocuğun anlayacağı bir dilde basit kelimelerle anlatmalıdır. Ölümü çok kötü bir şey olarak değilde her şeyin bir sonu olduğunu çocuğumuza anlatmalıyız.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocuklara ölüm haberi verilecekse dışarıdan bir yerine çocuğa yakın olan birinin vermesi gerekir. Haberi veren kişi çocuğa şefkatli bir şekilde ölüm haberini vermeli çocuğun anlayacağı şekilde konuşmalıdır. ölüm haberi verilirken çocuğun kafasında soru işaretleri oluşturulmamalıdır.
+ Yorum Gönder