+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda TV çocukları saldırganlaştırıyor!!! Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  TV çocukları saldırganlaştırıyor!!!

  TV Çocukları Saldırganlaştırıyor


  Küçük yaşlardan itibaren televizyon izleyen çocuklarda saldırgan davranışlara rastlamak mümkün
  Çocuklarda arkadaşlarına veya aile bireylerine vurma şeklinde ortaya çıkan saldırgan davranışların ilgi çekmek amacıyla yapıldığını belirten Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, çocuğu oyalamak için televizyon seyrettirmenin sonuçlarını şöyle açıkladı:
  "Küçük yaşlardan itibaren çocuğu oyalamak için çok fazla televizyon seyrettirilmesi, hem çocuğun sağlıklı, sosyal ve psikolojik gelişimine olumsuz etki yapıyor hem de çocuğun ebeveyn tarafından denetlenmemiş görüntülere maruz kalmasına bağlı olarak yanlış davranışların oluşmasına neden olabiliyor" dedi.
  Günün her saatinde televizyon izlenmesinin çocuğun yaş ve gelişimine uymayan programlarla karşılaşma riskini arttırdığına dikkat çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü :
  "Çocuk televizyonda göreceği bazı uygun olmayan davranış kalıplarını taklit etmeye çalışabilir. Çocuklar çizgi film izlediğinde doğru ve yanlış davranışları ayırdedemeyebilir. Çocuklarda kendine örnek alma, ergenlik sonuna kadar sürdüğü için olumsuz karakterlerin örnek alınması veya taklit edilmesi olabilir. Bu nedenle çocuklara gün içinde 1 - 2 saati geçmeyecek şekilde algılama seviyesine uygun ve olumlu karakterlerin ağırlıkta olduğu programlar seçilerek izlettirilmelidir."Saldırganlığı gülerek karşılamayın
  Saldırgan davranışların çocukta sürekli biçimde olması halinde bunu önemli bir sorun olduğunu ifade eden Erdoğan, bu davranışların yetişkinler tarafından gülerek karşılanması halinde çocukların saldırgan davranışlara teşvik edildiğini belirtti.
  Dr. Erdoğan son olarak şunları söyledi:
  "Bazı yetişkinler çocuğun bu davranışını gülerek karşılar veya teşvik edici davranabilir. Böylece yetişkinler yaptıklarının bazen bilincinde olarak, bazen de farkında olmadan çocuğu etrafındaki kişilere vurmaya, bunu bir oyunmuş gibi algılamaya teşvik ederler. Bu nedenle oluşan vurma ve saldırgan tutumlar yetişkinlerin kendi davranışlarını farketmesi ve bu tür davranışlara sınır koymasıyla kolayca düzelebilir."
 2. Ezlem
  Üye

  Günümüzde artık küçük çocukların hepsi vakitlerinin büyük çoğunluğunu televizyon seyrederek geçiriyor. Bütün çizgi filmler çocuklar için uygun değildir. Çocuklara daha az televizyon seyrettirmeli ve ona uygun olan çizgi filmleri seyretmesine izin vermeliyiz.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocukların tv karşısında geçirdikleri zamanlarda nelere maruz kaldıkları ne yazık ki çoğu ebeveyn tarafından denetlenmemekte. Çocukları televizyon karşısında bırakan bir çok aile tv yi bakıcı olarak görmektedir. Tvde yayınlanan çoğu program çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir . Özellikle saldırganlık içeren bir çok program çocukları saldırgan bireyler haline getiriyor.
+ Yorum Gönder