+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Okul öncesi çocuklarda beslenme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Okul öncesi çocuklarda beslenme

  Anaokulu Çocuklarında Beslenme  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri Baş Diyetisyeni Selami Helvacıoğlu, çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesinde, anne babanın tutarlılığının ve çocuğa iyi örnek olmasının en temel etken olduğunu söyledi.

  cn00.jpg

  Helvacıoğlu, okul öncesi dönemde çocuklara yemek konusunda ısrarlı davranmanın onların yemek yemeği tümden reddetmesine yol açabileceğine dikkati çekti.
  Okul öncesi dönemde çocuğun taklitçi olduğunu, erkek çocuğun babayı, kızın ise anneyi taklit ettiğini belirten Helvacıoğlu, "Anne veya baba yemekte seçiciyse ve yemekte titiz davranıyorsa, çocuğu, ’etrafa sıçratma’ diye sürekli uyarıyorsa, çocuğun olumlu alışkanlıklar geliştirmesi zorlaşır" dedi.

  Okul öncesi ve okul çağı döneminin 3-6 ve 6-14 yaş grubunu kapsadığını ifade eden Helvacıoğlu, şöyle konuştu:"Okul öncesi dönem, yaşamın en duyarlı dönemlerinden biri, bu dönemde içinde bulunan çevre, alınan uyarılar, çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal yönden büyüme ve gelişiminde çok etkin rol oynar.

  Yapılan araştırmalar sonucunda yetersiz ve dengesiz beslenmiş çocukların, hem fiziksel hem de mental yönden geri kaldıklarını gösteriyor. Okul öncesi dönem, yetişkinlik için temel oluşturan pek çok alışkanlığın geliştirildiği bir dönemdir. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme kadar, iyi geliştirilmiş sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek de önemlidir."

  Helvacıoğlu, çocukluğunda sağlıklı beslenenlerin ileri ki yaşlarda dejeneratif hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğunu söyledi.
  Günlük enerji ve besin ögesi gereksinmelerinin karşılanmasının tüm besin gruplarından yeterli miktarda, uygun bir beslenme düzeni içerisinde tüketilmesi ile gerçekleşeceğini vurgulayan Helvacıoğlu, şöyle devam etti:"Okul çağı çocuklarının yanlış beslenme alışkanlıkları yeterli ve dengeli beslenmelerine engel olmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme için gereksinim duyulan besinlerin bileşiminde yer alan besin ögeleri, kimyasal yapılarına ve vücut çalışmasındaki etkinliklerine göre 6 grupta toplanabilmektedir. Bunlar; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve sudur."
  -YETERLİ VE DENGELİ BİR OKUL ÇOCUĞU DİYETİ-
  Bütün besin ögelerinin birlikte alındığında vücudun normal büyüme ve gelişimini, sağlıklı ve güçlü çalışmasını sürdürdüğünü kaydeden Helvacıoğlu, şu bilgiyi verdi: "Yeterli ve dengeli bir okul çocuğu diyetinde toplam enerjinin, yüzde 20’si proteinden, yüzde 60’ı karbonhidratlardan ve yüzde 35’i yağdan sağlanmalıdır. Çocukların yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken ’dört besin grubu’ temel alınmalıdır. Bu besin grupları, süt grubu, et–yumurta–kurubaklagil grubu, sebze-meyve grubu, ekmek ve tahıl grubudur."

  Okul çağı çocuk grubunda muhakkak ara öğün olarak kuşluk ve ikindi saatlerinde meyvelerin tercih edilmesi konusunda anne ve babalara uyarılarda bulunan Helvacıoğlu, çocukların ara öğünlerinde, fast-food tipi veya ’abur-cubur’ tarzı yiyeceklerle geçiştirilmesinin, ana öğünlerde çocukların iştahının kapanmasına neden olacağını sözlerine ekledi.


 2. Ezlem
  Üye


  Anaokulu Çağında Beslenme


  Okul öncesi çocuklarda beslenme çok önemlidir. Küçük yaştaki çocukların beslenmesi bedensel ve fiziksel olarak gelişimleri için gereklidir. Sağlıklı bir beslenme için çocukların bütün besinlerden düzenli olarak almalarını sağlamalıyız.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Okul öncesi çocukların beslenmesi çocukları fiziksel olarak geliştirdiği gibi ruhen de sağlıklı olmalarını sağlamaktadır. Anne ve babaların yanlış tutumu çocukların yemeyi red etmelerine neden olduğu için çocuklara yemeleri konusunda çok ısrar edilmemeli ve çocuğun düzenli ve dengeli beslenmelerine gerekli özen gösterilmelidir.
+ Yorum Gönder