+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda Beden dili ayakta ellerin sadece basparmaklar cepte ne anlama geliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beden dili ayakta ellerin sadece basparmaklar cepte ne anlama geliyor
  ayakta ellerin sadece basparmaklar cepte ne anlama geliyor 2. HAYAT
  Devamlı Üye

  Ellerin tüm parmakları cepte iken baş parmağın dışarda olması çevreye üstünlük veya serinkanlılık mesajı verir. Bazen topluluklara hitap eden kişiler, baş parmakları yukarı bakacak şekilde, elinin diğer parmaklarını ceketlerinden içeri sokarlar (Napolyon duruşu) veya pantolon askılarını diğer dört parmağı ile kavrarken başparmak yukarıyı gösterir; bunlar üstünlük ifade eden duruşlardır. İşaret parmağının açık, diğer parmakların kapalı olduğu duruş ise “Tehdit” ifade eder.
 3. HAYAT
  Devamlı Üye
  Can Sıkıntısı


  Dinleyici başını desteklemek için elini kullanmaya başladığında bu can sıkıntısının başladığı ve eliyle başını destekleme nedeninin aslında uyuyakalmamak için olduğuna dair bir işarettir. Dinleyicinin can sıkıntısının derecesi kol ve elinin başını ne kadar desteklediğinden anlaşılabilir. Kafanın el tarafından tamamen desteklendiği durumda (Şekil 61) aşırı can sıkıntısı ve ilgisizlik gösterilir ve bunun son noktası da başın masanın üzerine düşmesi ve kişinin horlamaya başlamasıdır.

  Parmakların masa üzerinde davul çalması ve ayakların yere vurulması profesyonel konuşmacılar tarafından can sıkıntısı işaretleri olarak yorumlanırlarsa da bunlar aslında sabırsızlık işaretleridir. Konuşmacı olarak bu işaretleri fark ettiğinizde parmaklarıyla davul çalan veya ayaklarıyla yere vuran dinleyici konuşmanıza dahil ederek diğer izleyiciler üzerindeki olumsuz etkisini engellemek için stratejik bir hareket yapmanız gerekir.

  Hem can sıkıntısı hem de sabırsızlık belirtileri gösteren dinleyiciler konuşmacıya konuşmasını bitirme zamanının geldiği mesajını verirler. Parmak veya ayak vurmanın hızının kişinin ne kadar sabırsızlandığını gösterdiğini belirtmekte de fayda var vuruşlar ne kadar hızlıysa dinleyici o kadar sabırsız demektir.
 4. HAYAT
  Devamlı Üye
  Boyun Kaşıma

  Bu durumda yazı yazarken kullanılan elin işaret parmağı kulak memesinin altını veya boynun yan tarafını kaşır. Bu hareketle ilgili gözlemlerimiz ilginç bir durumu ortaya koymuştur: kaşıma işlemi yaklaşık beş kez yapılır. Kaşıma sayısının beşten az veya fazla olduğu çok ender görülür. Bu hareket bir tür şüphe veya emin olmama işareti olup 'Sana katıldığımdan emin değilim' diyen kişiye özgü olan bir harekettir. Sözel dille çeliştiğinde, örneğin kişi bu hareketi yaparken 'Kendini nasıl hissettiğini anlıyorum' diyorsa özellikle dikkat çeker.

 5. HAYAT
  Devamlı Üye
  Parmaklar Ağızda

  Morris'in bu hareketle ilgili açıklaması parmakların kişi baskı altındayken ağza götürüldüğü yolundadır. Bu da annesinin memesini emen çocuğun güvenli durumuna dönmek için yapılan bilinçsiz bir çabadan başka bir şey değildir. Küçük çocuklar meme yerine başparmaklarını ağızlarına koyarken yetişkinler bununla da kalmayıp sigara, pipo, kalem gibi şeyleri de ağızlarına koyarlar.


  Çoğu eli ağıza götürme hareketi yalan veya aldatma anlamına gelirse de parmakları ağza sokmak güven ihtiyacının dışa gösterilmesidir. Bu hareketi gördüğünüzde karşıdaki insana garanti ve güvence vermek (Şekil 60) uygun olur.

+ Yorum Gönder


beden dili,  beden dili hareketleri,  sandalyede oturan insan,  sandalyede oturan adam,  beden dili nedir,  beden dili slayt