+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda namaz vakti ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  namaz vakti ile ilgili bilgi
  öğlen işe gittiğim için öğlen namazımı kılamayabiliyorum.ezana 5-10 dakka kala evden çıkmam gerekiyor.vakit girmiş oluyor mu ?ezan okunmadan namaz kılınır mı? 2. Gülehasret
  Devamlı Üye

  ezan okunmadan namaz kılmak

  soru Bazen ezan okunmştur diye, ben namaz kılıyorum ama hemen sonra veya beş dakika sonra ezan okunur. Yalnız ben tekrar kalkıp namaz kılmıyorum çünkü kıldım Allah kabul eder diyorum. Yanlış mı yapıyorum acaba?

  Değerli Kardeşimiz;

  Farz namazlarla bunların sünnetleri için, vitir namazı, teravih namazı, cuma ve bayram namazları için vakit bir şarttır. Şöyle ki: Farz namazlar, sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarından ibarettir. Cuma namazı da öğle vakti içinde yerine getirilir. Bu namazların vakitlerini bilmek farz olan bir görevdir. Vakti henüz girmeden kılınan bir namaz geçerli değildir, vakti içinde yeniden kılınmalıdır.

  Ancak vakit girdiği halde henüz ezan okunmadan kılınan namazlar geçerlidir. Bu nedenle eğer vakti girmeden namaz kılınmışsa, yeniden kılınması gerekir. Vakit girdiği halde ezan okunmamış ise kılınan namazlar geçerldiir. Yeniden kılınmaz. Bu ölçüye göre hareket etmeniz gerekir.

  Buna göre vakit girdiği halde henüz ezan okunmadan namaz kılmanın bir sakıncası yoktur. Ama vakit girmemişse henüz namaz farz olmadığından kılnan namaz da vakit namazı yerine geçmez. Yeniden kılınması gerekir.
  Selam ve dua ile

+ Yorum Gönder