+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda moloskum hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  moloskum hakkında bilgi
  çocuğumda var henüz beş yaşında ilaçlı tedaviyi uyguladım bir yerde kaybolunca başka yerde yenileri çıkıyor, yakma ve sıkmanın çocuğa acı vereceğini düşündüğümden uygulayamıyorum öneriniz nedir 2. sagocu_kız
  Üye

  Molloskum kontagiosum (molluskum, molloscum contagiosum, moloskum, moloscum) hastalığı nedir?

  Molloskum Kontagiozum Hastalığı

  Poxvirus tarafından meydana gelen cildin iyi huylu bir hastalığıdır. Molloskum kontagiosum(molluskum, molloscum contagiosum, moloskum, moloscum) bir zamanlar en çok çocuklarda görülür ike son yıllarda cinsel temasla bulaşan bir hastalık haline gelmiştir. Hem kadında hem de erkekte , genital bölgeler ve makat civarında, çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. hastalar bunu genital siğil ile karıştırırlar ve gereksiz yere paniğe kapılırlar. Genital siğil, HPV virüsü gibi her ne kadar kanserojen riski olmasa da benzer şekilde tedavi edilmelidir.
  Molloskum kontagiosum(molluskum, molloscum contagiosum, moloskum, moloscum) hastalığı hızlı bir şekilde tüm vücudahatta yüze yayılabilirler. Cinsel temasla bulaşabildiği gibi direk temasla, eşyalarla virüsla bulaşık olan havlu, çarşaf vb. ile de kolaylıkla bulaşır.

  Molluscum Contagiosum Hastalığı Beliritleri Nelerdir?

  Genital bölgeler ve makat civarında çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. Hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılabilirler.Sıkıldıklarında içlerinden süt rengi ve kıvamında sıvı gelir ve bağışıklığı düşük kimselerde daha yaygındır
  Molloscum Contagiosum Tanısı Nasıl Konur?

  Deneyimli gözler muayene ile tanıyı koyabilir, şüphe olduğunda patolojik inceleme yeterli olmaktadır.Genital Siğiller (Kondülom, HPV Virüsü lezyonları), su çiçeği, herpes genitalis (cinsel uçuk) en çok karışan , karıştırılan hastalıklardır.

  Molloskum Kontagiozumun Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kendiliğinden kısa sürede iyileşmeyen lezyonların yayılmasını ve başka kişilere bulaşmasını önlemek için, doktor tarafından lokal anestetik kremler sürüldükten elektrokoter ile yakılarak (koterizasyon) yada kriyoterapi ile dondurularak kolaylıkla tedavi edilebilir.


+ Yorum Gönder