+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda uzun süreli yüksek ateş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  uzun süreli yüksek ateş
  merhaba benim bebegim 16 aylık beşinci ayından itibaren bagdemcikleri her ay mutlaka iltihaplanır antibitiyotik igne ve şuruplar olmadan geçiremez.sürekli doktorunun takibinde ancak bu ay burun akıntısı tıkanıklık öksürük ve yine yüksek ateş(38-39-40) le başladı bugün ateşli yedinci günü hergün doktorun yanındayız dün bagdemcikleri pamuklanmış igneye yine başladık dördüncü ignesini vurdurmamıza ragmen ateşi düşmüyo ateş düşürücüler le ve sürekli soguk uygulamalarla dahi düşmüyo.bunun nedeni başka birşey olabilirmi ve bu durumdan bebegimi nasıl kurtarabilirim. teşekkürler 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Yüksek ateş ile ilgili bilgi

  bu konuda bizim birşey söylememiz mümkün değil ama tam teşekkürlü bir hastaneye gitmesi şart gibi görünüyor

  Vücut ısısının 37.5 dereceden yukarı çıkmasına ateş yükselmesi denir.
  Ateşin yükselmesi ile birlikte; üşüme, titreme, baş ağrısı, iştahsızlık ve vücut kırgınlığı görülür.
  Bazı bitkiler ateş düşürmek için çok faydalıdır.
  Ateş düşürücü pratik bitkisel formüller :
  1-Kaynatılan ıhlamurdan bir bardak alınarak içine 1 çay kaşığı dolusu nane konulur.10 dakika demlendirilen karışımdan içilirse ateş düşer.

  2-Maydanoz, kantoron, pelin yaprağı, okaliptus yaprağı ile kuru erik hoşafı yapılarak içilmelidir.

  3-Bir bardak kaynar suya 5 gram ufalanmış ebegümeci konulur.10 dakika demlendirilir ve günde 3 bardak içilir.

  4- Bir bardak kaynar suya 10 gram civanperçemi konularak 10 dakika demlendirilir ve günde 2-3 bardak içilir.

  ------------------------------------------------


  Bebeğin Ateşini Nasıl Ölçeceksiniz?
  Genelde her annenin yaptığı gibi dudaklarınızı bebeğinizin alnına değdirin. Eğer sıcak geliyorsa bebeğin ateşi yükselmiş demektir. Ancak bazen bebeğin dış sıcaklığı normal gibi gözükse de iç ateşi olabilir. Bebeğinizin hareketlerinde bir anormallik seziyorsanız hasta gibi görünüyorsa daha büyük çocuklarda halüsünasyon görmeler varsa ateşi derhal ölçmenizde fayda vardır.


  Rektal yoldan ateşi ölçmek: Bebeğinizi alt açtığınız yere yatırın ve bezini çıkarın. Bebeğin iki ayağını bir elinizle kavrayarak yukarı kaldırın. Eğer bebeğiniz bu şekilde huzursuz oluyorsa onu yan yatırabilirsiniz veya dizlerinizin üzerinde yüz üstü yatırabilirsiniz. Rektal olarak kullanacağınız dereceyi asla ağızda kullanmayın. Derecenin ağız kısmı (****l kısım) tamamen girinceye kadar makata sokun. Bebeğin poposunu elinizle sıkıştırarak en az iki dakika bekleyin. Bu arada bebeğinizi sakinleştirmek için şarkı söyleyebilirsiniz veya televizyon seyrettirebilirsiniz. Bebeklerde en güvenilir yöntemdir.

  Koltuk Altından Ateşi Ölçmek: Bebeğinizin koltuk atına dereceyi yerleştirin ve kolunu bir elinizle sıkıştırın. Kolunu dirseğinden sıkıştırın ki oynama olmasın. Bu şekilde en az dört dakika tutmaya çalışın. Bebeğinize kolunun altında bir şey olduğunu unutturmaya çalışın. Kucağınızda gezdirin. Onu oyalamak için bildiğiniz her yöntemi deneyin.Ağız

  Yoluyla Ateşi Ölçmek: Ancak büyük çocuklarda mümkündür. Dereceyi dilinin altında tutması ve ağzını kapalı tutması gerekir. Bu da çocuğunuz dört beş yaşına gelmeden pek mümkün olmaz. Derece 2-4 dakika bu şekilde tutulmalı.
  Hangi Değerler normaldir? Ağız yoluyla ölçülen ateş eğer 37 dereceyse normaldir. Koltuk altı bu değerden yarım derece kadar daha düşüktür. Yani Koltuk altı 36.5 derece normaldir. Rektal olarak ise ateş daha yüksek çıkar. Rektal 37.5 derece normaldir.
  Bebeğinizi Ne Zaman Doktora ***ürmelisiniz? Bebeğinizin ateşi rektal olarak 40.5 derecenin üzerindeyse havale geçiriyorsa sürekli ağlıyor ve sakinleşmiyorsa ensesi sertse ve başını öne eğemiyorsa sıcak çarpması olasılığı varsa cildinin her hangi bir yerinde mor noktalar varsa havale geçiriyorsa iki aylıktan küçükse derhal acile ***ürün. Bu arada üzerini çok sarmalamayın ve ateş düşürücü fitil uygulayın.
  Eğer bebeğiniz iki aylıktan büyükse rektal ateşi 39 dereceden fazlaysa susuz kalma belirtileri görüyorsanız (idrar koyu sarı ve az gözyaşı yoksa bezinde kırmızı lekeler varsa) ateş ilaçla düşmüyorsa bir kaç gündür hafif seyreden ateş birden bire yükselmişse ateş 24 saatten uzun süredir yüksekse bebeğiniz çok huzursuzsa davranışında değişiklik varsa bebeğinizi uygun bir zamanda doktora gösterin.

  Ateşi Nasıl Düşüreceksiniz? Ortamı 20-21 derecede tutun. Bebeğinizin üstündekileri çıkarın. Üzerinde yalnızca badi (body) kalsın. Hava sıcaksa yalnızca beziyle dursun. Ateş rektal olarak 39 dereceden yüksekse ateş düşürücü İbufen (yalnızca doktorunuz önerdiyse) veya Calpol gibi ilaçlar verebilirsiniz. Ateşi düşürmek için aspirin vermeyin. Ateşin kaynağı viral bir hastalık olabilir. Paranox türü fitil de uygulayabilirsiniz.


  Ateşi düşürmenin en iyi yolu ıslak bez uygulamasıdır. Bunun için bebeği havlu üzerine yatırın. Bir kaba ılık su doldurun. Beş tane bez veya mendil alın. Ilık suyla ıslattığınız bezleri sırayla alnına kol altlarına bacaklarının üst kısmına yayın. Bu işlemi bezler ısındıkça tekrarlayın. Bu uygulamayı en az yarım saat sürdürün. Vücut ısısının düşmesi için bu süre gereklidir. Bu sürenin sonunda ateşi tekrar ölçün. Bu arada kapdaki su ısınmışsa değiştirin. Ateşi düşürmenin en etkili yolu ıslak bez uygulamasıdır. Ancak ateş tekrar yükselebilir. Eğer ateş 24 saat boyunca tekrar tekrar yükseliyorsa mutlaka doktora danışın.
  Bebeğiniz yüksek ateşliyken daha çok kaloriye gereksinim duyar. Onu sevdiği gıdalarla besleyin. Ne yemek istiyorsa verin. Gofret çikolata cips gibi besinlerin değeri yoktur. Ama mesela bebeğiniz muzu çok seviyorsa ona istediği kadar verebilirsiniz. Ya da ekmek bebe bisküvisi meyve yoğurt gibi. Ayrıca sıvı alımını artırmaya çalışın. Ancak içmek istemiyorsa asla zorlamayın. Çeşitli sıvıları sürekli sunmaya devam edin.

  Allah acil şifalar versin
+ Yorum Gönder


çocuklarda uzun süren ateş,  bebeklerde uzun süren ateş,  uzun süren ateş,  çocuklarda uzun süreli ateş ,  uzun süreli ateş,  cocuklarda uzun suren ates