+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda Hastalıklardan korunmak için kış içecekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hastalıklardan korunmak için kış içecekleri
  kis mevsiminde hastaliklardan korunmak icin kendi imkanlarimizla evde vitaminli icecek yapmak istiyorum ! 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Hastalıktan korunmak için ne içilmeli

  7 Gastritten kansere birçok mide rahatsızlığında; ısırgan otu, aynısafa, eğir kökü ve civanperçemi gibi bitkilerin olumlu etkileri var.

  Kurtpençesi (kibrit otu) yastığı: Küçük bir yastık kılıfına 100-200 gr kurtpençesi bitkisi doldurulur ve mide bölgesine uygulanır.

  Isırgan otu: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan yudumlanır.

  Aynısafa: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek yaprağı, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Her gün, sabah ve akşam saatlerinde birer bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.
  Civanperçemi: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca, 2 bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.

  Kekik: Yarım tatlı kaşığı kekik, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca, 2 bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.

  Kekik yastığı: Dıştan kullanım için, kurutulmuş kekik dalları ve çiçekleriyle doldurulmuş küçük bir yastık kılıfı bitkiyle doldurulur ve mide bölgesine uygulanır.
  Atkuyruğu buğu kompresi: Ağrılı mide krampları, atkuyruğu buğu kompresleriyle kısa sürede yatıştırılabilir. İçinde su kaynayan bir tencerenin üstüne oturtulmuş süzgecin içine 2 avuç dolusu (Taze bitki daha etkilidir) ince kıyılmış atkuyruğu konulur.
  Bitkiler, kesinlikle kaynayan suyun içine atılmaz! Tencereden yükselen buharlar, bitkiyi ısıtır ve yumuşatır. Sonunda sıcak bitkiler bir tülbendin üstüne yayılır ve tülbendin uçları birbirinin üstüne atılarak bir kompres paketi oluşturulur. Bu kompres mide bölgesine yatırılır, irice bir örtüyle iyice tesbit edilir ve birkaç saat veya bütün gece boyunca etkilemeye bırakılır. Atkuyruğu buğu kompresinin etkisinden yararlanmak için mutlaka sıcak tutacak biçimde sıkı giyinilmelidir. Böylece, kompresin sıcaklığı yitirilmemiş olur.

  İsveç Şurubu: Mide krampı başladığında, hemen 1 yemek kaşığı dolusu İsveç Şurubu biraz suyla veya bitki çayıyla inceltilerek içilir. Krampların derecesine göre, günde 3 çorba kaşığına kadar İsveç Şurubu alınabilir
+ Yorum Gönder