+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda Türk Mitolojisi ile ilgili örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Türk Mitolojisi ile ilgili örnekler
  Türk Mitolojisi ile ilgili örnekler


  Bozkurt

  Türk mitolojisinde bozkurt önemli bir rol oynamaktadır.
  Bilinen en eski Türk efsanelerinden biridir. Tüm Türk halklarında çeşitli şekilde yaygındır. Efsaneye göre Türkler düşmanları tarafından tamamen yok edilirler. Sadece iki çocuk sağ kalır. Tengri'nin gönderdiği kutsal bir dişi kurt çocukları besler büyütür ve korur. Kurt, bir çocuktan gebe kalır ve on yavru doğurur. Bu on çocuk gelecek Türk toplulukların hükümdarlarıdır.

  Ergenekon destanı


  Türkler büyük bir yenilgiye uğradıktan sonra çadırlarını toplayıp göç ederler. Tengri'nin gönderdiği kutsal bir kurt Türklere kılavuzluk eder ve onları verimli toprakları olan, etrafı dağlarla çevrili büyük bir ovaya götürür. Birkaç kuşak sonra Türkler bu ovaya sığmaz olurlar. Bu kez bir kurt onlara etraflarını çeviren dağlardan birisinin madenden oluştuğunu gösterir ve demirciler bu dağı eritirler. Halk ovadan çıkar ve tekrar bozkırların egemenliğini ele geçirdiklerini tüm bozkır halklarına duyururlar.

  Oğuz Destanı

  Bu destan Türklerin atası olarak bilinen Oğuz Kağan'ın hayatını anlatır. Doğumundan ölümüne, ve devleti oğullarına pay edişine kadar geçen destanda, Oğuz'un eşleriyle tanışması, oğullarının doğumu ve savaşlar da bulunmaktadır.

  Manas Destanı

  Dünya'nın en uzun destanı olan Manas destanında, daha küçük yaştan kahraman olacağı bilinen Kırgız Manas'ın hikâyesi anlatılmaktadır. Manas'ın dostları tarafından ihanete uğratılıp öldürüldüğü söylenir. Mezarı başında ağlayan hayvanlar Manas'a ağıt yakarlar ve Göktanrı acıyarak Manas'ı diriltir. Manas da kendisine ihanet eden dostlarının peşine düşer.
 2. Fatma
  Administrator

  Özellik olarak destanlara çok benzeseler de mitoloji ve destan ürünleri birbirinden farklıdır. Türk mitolojisinde günes, önceleri daha büyük bir öneme sahipti. Mitler tamamen insanın hayal ürünü oluşturdukları hikayelerdir. Yani pozitif bilim ve teknoloji, kadim mitolojileri ötelemek, yok etmek amacı taşıyarak ortaya çıkmamışlardı.
 3. Ziyaretçi
  çok harika ve efsane olmuş bu şahane sitenin allahına gurban.Bana çok yardımcı oldun sağol
+ Yorum Gönder


mit örnekleri,  türk mitolojisi örnekleri,  mit örnekleri kısa,  mitoloji örnekleri,  türk mitolojilerine örnekler,  türk mitolojisine örnekler