+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda Felsefede temellendirme nedir örnek veriniz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Felsefede temellendirme nedir örnek veriniz
  Felsefede temellendirme nedir örnek veriniz

  Temellendirme
  Bir bilginin akıl ve mantık yolu ile açıklanmasıdır.

  örnekleri
  Herakleitos’un doğru bilginin olanaksızlığı temellendirmesi:


  Evrene değişim hakimdir. Değişen şeylerin değişmez bilgisi olamaz. Bu nedenle doğru bilgi olanaksızdır.
  "
  Zenon’un hareketin olanaksızlığı temellendirmesi:


  A noktasından d noktasına gitmek isteyen bir kişiyi düşünelim. Bu kişi ilk önce yolun yarısını gitmek zorundadır. Yolun yarısını da gidebilmesi için yolun yarısının çeyreğini, bunun içinde yolun yarısının çeyreğinin yarısını gitmek zorundadır. Yani bu kişi sürekli bir mesafeyi gitmek zorunda olduğundan dolayı d noktasına varamaz. Böylelikle hareket olanaksızdır.
  "
  Parmenides’in doğru bilginin olanaksızlığı temellendirmesi:


  Evrene baktığımızda her şeyin birbiri ile varolduğunu görürüz
  . Meyve dal ile dal ağaç ile ağaç toprak ile toprak hava ile… Şeklinde tüm varlıklar birbiri ile varolmuştur. Yani tüm varlıklar birdir. Bir olan şeyin de değişebilmesi için bir başka şeyin tesiri altında kalması lazımdır. Bir başka şeyde olmadığına göre değişim yoktur. Lakin duyularımız bizi değişim varmış gibi gösterip yanılttığından dolayı değişim olsa bile biz buna bilemeyiz. Bu sebeple doğru bilgi olanaksızdır.
 2. Fatma
  Administrator

  Felsefede önermelerin yargıların deney ve gözlem yoluyla doğrulanması söz konusu olmadığından gerekçe ve dayanak göstererek temellendirme yoluna gidilir. felsefede ileri sürülen bir düşünce mantıksal ve ayakları yere basan başka gerçeklerle desteklenmezse kabul görmez.
+ Yorum Gönder


temellendirme nedir,  temellendirme,  temellendirme örnekleri,  felsefede temellendirme,  felsefede temellendirme nedir,  temellendirme nedir örnek