+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Damar Sertliği nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Damar Sertliği nedir
  Damar Sertliği nedir

  Toplumlarda yaşlanma ile gelen en önemli sorun damar sertliği denilen durumdur! Nor-malde çok elastik olan damar duvarı zamanla yağ ve kalsiyum çökelmesine bağlı olarak sert-leşir ve eski esnekliğini kaybeder. Kalp kanı pompalarken büyük bir direnç oluşturur. Kolay yırtılır ve hayatî organlar içerisine kanamalara yol açar. Damar sertliğinin çocukluktan itiba-ren uygulanan beslenme rejimi ile ve hareketsizlikle yakından ilişkisi bulunduğu kabul edil-mektedir. Hareketli bir ömür, dengeli ve yeterli beslenme bu sorunun azalmasına katkıda bulunur

  Damar Sertliği nedir.jpg 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Damar Sertliği hakkında kısa bilgiler

  Vücuttaki kan damarlarının bir kısmının veya tamamının sertleşmesi sonucu, esnekliklerini keybetmesine; halk arasında damar kireçlenmesi tıp dilinde ise Arterio Skleroz veya Atheremo denir. Nedeni, kan damarlarının iç kısımlardaki hücrelerin esnekliğini kaybedip, zayıflaması veya kandaki yağlı maddelerin birikinti yaparak, damarı darlaştırmasıdır. Belirtileri baş dönmesi, baş ağrısı, titreme, yürürken sendeleme, düşünme ve öğrenme gücünde zayıflama, sinirlilik veya damarın sertleştiği bölgelerde ağrılar görülür. İlk belirtiler görüldüğünde önlem alınacak olursa, korkulacak bir şey yoktur. Hastanın neşe ve cesaretini kaybetmemesi ve doktorun tavsiyelerini yerine getirmesi iyileşmede atılacak ilk önemli adımdır. Damar sertliği teşhisi konan kimse, perhiz yapmalı, alkol ve sigara gibi keyif verici maddeleri bırakmalı, yumurta, tereyağı ve benzeri yiyecekleri terk etmeli, tuzu da azaltmalıdır. Ayak damarlarında meydana gelebilecek herhangi bir hastalığı önlemek için de dar ayakkabı giymekten kaçınmalıdır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Patates.
  Hazırlanışı : 1 adet çiğ patates soyulup iyice yıkanır ve rendelenir. Çıkan su sabahları aç karnına içilir. Aynı işlem hergün tekrarlanır.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Damarlarımızın çok esnek bir yapıya sahip olduklarını biliyoruz.fakat daha küçüklükten başlayan dengeli beslenmeme spor yapmama yaşımızında ilerlemesiyle damarlarda yağ ve kalsiyum birikmesiyle damar sertliğine sebep olur.buda sağlığımızı olumsuz etkiler.damarlarımının serleşmesini istemiyorsak sağlıklı beslenelim spor yapalım.
+ Yorum Gönder