+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Derinin yapısı hakkında bilgi - Derinin yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Derinin yapısı hakkında bilgi - Derinin yapısı
  Derinin yapısı hakkında bilgi - Derinin yapısı


  Deri dıştan içe doğru üç katmandan oluşur. Bunlar; epidermis, dermis ve hipodermistir.
  Derinin yapısı hakkında bilgi.jpg
  Epidermis: Derinin en dış tabakası olup, keratinleşmiş örtü epitelinden oluşmuştur. Keratin tabakası ile deriyi mekanik, kimyasal ve mikrobik etkilerden koruyan epidermiste kan damarları bulunmaz. Altında bulunan bağ dokusundan diffüzyonla beslenirler. Avuç içi, ve ayak tabanı epidermisin en kalın olduğu yerlerdir.

  Dermis: En kalın deri katmanıdır. Proteinden meydana gelmiş kollagen iplikler, elastik ve retiküler bağ dokusundan oluşmuştur.

  Hipodermis: gevşek bir katman olup fibröz bağ dokusundan meydana gelmiştir. Bu gevşeklik sayesinde deri katmanı serbestçe hareket ettirilebilir. Yağ dokusu bu katmanda bulunur. Bu doku sayesinde vücudun şekli, yani dış görünümü ortaya çıkar. 2. Halit
  Özel Üye

  Derinin Yapısı ve Görevleri

  Deri, epidermis ve dermis olmak üzere iki tabakadan oluşur. Epidermis, keratinize olan ve adneksiyal yapıları (pilosebase ünit, ekrin ve apokrin bezler, tırnaklar) oluşturan, sürekli kendisini yenileyen çok katlı skuamöz epitelyumdur. Epidermisteki hücrelerin büyük bir kısmını oluşturan keratinositler, bazal, spinozum, granüler ve korneum tabakası olarak isimlendirilen dört farklı tabaka oluşturacak şekilde organize olurlar. Epidermiste bulunan diğer hücreler, melanositler, Langerhans hücreleri ve Merkel hücreleridir. Dermis, papiller ve retiküler dermis olmak üzere iki farklı kısımdan oluşur. Başlıca fibröz konnektif doku (kollagen, elastik fibriller) ve ara maddeden meydana gelir. Fibroblastlar, mast hücresi ve makrofajlar dermiste düzenli bulunan hücrelerdir. Dermiste, ayrıca sinirler, kan ve lenf damarları, kaslar ve adnekslerin epiteliyal yapıları da bulunur. Deri, vücudun immunolojik olarak aktif en geniş organıdır. Birey ve dış çevre arasında koruyucu bariyerdir, mikroorganizmaların veya destrüktif kimyasal maddelerin penetrasyonunu engeler, ultraviyole radyasyonu absorbe ve bloke eder ve sıvı kaybını önler. Vücut ısısının düzenlenmesinde önemlidir.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Deri iki kısımdan oluşur bunlar alt deri ve üst deri.alt deri canlı üst deri cansızdır.üzerinde kıllar bulundurur ve yapısındaki gözenekler sayesinde terlemeyi gerçekleştiriyor.deri altında bulundurduğu organlarımızı,damarlarımızı örtü gibi sararak koruyor.
+ Yorum Gönder