+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Böbreğin Görevleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Böbreğin Görevleri Nelerdir
  Böbreğin Görevi, Böbreğin Görevleri, Böbreğin Görevi nedir, Böbreğin Görevleri Nelerdir
  • Metabolizma sonucu meydana gelen artıkları süzmek

  • Vücut sıvılarının bileşimlerini, doku sıvısı ile hücredeki su miktarlarını belirli yoğunlukta tutmak.

  • Kandaki tuz ve diğer maddeleri dengede tutmak.

  • Kararlı bir iç çevre sağlamak (homeostasis)

  • Vücuttaki su miktarının ayarlanması hipofizden salgılanan antidiüretik hormon (ADH) tarafından yapılır. ADH az salgılandığında şekersiz diyabet hastalığı ortaya çıkar.

  • Kanın pH’ını ayarlar. Kanın pH’ ı 7,4 tür.Bu Ph 7 – 7,7 olursa canlı ölür değişen Ph ı böbrekler düzeltir. Kanda asitliliğin artmaması gerekir bunu akciğer ve böbrek sağlar.

  • Fazla miktarda deniz suyu içen insan ölür.Çünkü deniz suyunda % 3 tuz vardır. İnsan kanındaki tuz oranı ise % 0,9 dur. İnsan böbreği en çok % 2 tuz içeren sıvıyı süzebilir. Deniz suyu yutan bir insan böbreklerinin atabileceğinden fazla tuz yoğunluğundaki sudan içtiği için böbrek işlemini yapamaz. Kandaki tuz miktarı arttığından hücrelerden ve doku sıvısından kana su geçer, yani hücreler plazmoliz olur.

  • Kıvrımlı kanala etki ederek minerallerin (Na, Cl iyonlarının) geri emilimini aldosteron hormonu sağlar. Bu hormon böbrek üstü bezinin kabuk bölümünden salgılanır.
 2. Ziyaretçi

  Böbrekler ve görevleri

  Karın arka duvarında, bel bölgesinin iki yanında her biri ortalama 10 cm boyunda, 150 gram ağırlığında, kuru fasulye tanesi biçiminde iki adet böbrek vardır. Her böbreğin üst tepesinde kana önemli hormonlar salgılayan birer "böbreküstü bezi" bulunur. Böbreğe bağlanan atar damar, toplar damar, sinirler ve idrar kanalı "bilum" adı verilen karın bölgesinden giriş yaparlar. Böbrek ana dokusu yaklaşık bir milyon "nefron" adı verilen mikroskobik kılcal damarlar yumağından meydana gelmiştir.

  * Böbreklerin görevi şöyle özetlenebilir.
  - Kanın asit-baz dengesini sabit tutmak.
  - Vücudun su ve elektrolit dengesini sağlamak.
  - Zararlı maddeleri idrar yoluyla vücuttan dışarı atmak.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda böbrek aslında bir süzgeç görevi görür. nasıl mı; böbreğe vücudun neredeyse dörte birinin sahip olduğu kan gelir. böbrekte bu kanda bulunan atık ve de zehirli maddeleri, süzer ve daha sonrada bu maddelerin atılması vücuttan uzaklaştırması sağlanır.
+ Yorum Gönder