+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Beynin Beslenmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Beynin Beslenmesi
  Beynin Beslenmesi
  Kulak altı deliklerden gelen iki şah daman ve ard kafa deliğinden gelen omurga atardamarı beynin altında birleşir. Buradan çıkan dalların bir kısmı ince zara gider ve beynin dışını besler. Bir kısım dallar da dördüncü karıncıktan silvus kanalı ile I, II ve III. karıncıklara girer ve karıncıklarda kılcallar yaparak beynin içini besler. Aynı yolla çıkan toplardamarlar artık Maddeleri beyinden uzaklaştırır.

  Karıncıklara giden kılcal damarlardan kan basıncı ile çıkan sıvı (plazma), karıncıkları doldurarak beyin ve omurilik içi sıvısını oluşturur. Gazların dışındaki boşaltım maddeleri bu sıvıya bırakılır. Dış sıvı ise örümceksi zarın çıkıntıları ile sinüslere(boşluklara) dökülür.

  İnsan beyni çalışırken fazla miktarda kan alır, daha çok besine ihtiyaç duyar. Sonuçta birtakım artık maddeler oluşur. Beyin bu artık maddeleri uzaklaştıramazsa yorulur (sürmenaj). Dinlenmek, uyumak, temiz ve bol hava almak beyni dinlendirir.

  Beyin; ön beyin, orta beyin, arka beyin olmak üzere üç bölümden meydana gelmiştir.

  a. Önbeyin (Büyük Beyin)
  İnsan beyninin en büyük kısmıdır. Ön beyin uç beyin ve ara beyin olmak üzere iki önemli kısımdan meydana gelmiştir.
 2. Ezlem
  Üye

  Beyin kanla beyne giden besinlerle beslenir. Kötü beslenme beyni olumsuz etkiler bu nedenle beslenmemize dikkat etmeliyiz. Kötü alışkanlıklarımızı bırakmalıyız. Düzenli uyuyup spor yapmalıyız.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Canlılarda en fazla enerji beyine gitmektedir. çünkü beyin yönetim merkezi olarak tüm organların çalışma mekanizmasını yönetmektedir. insanları bitkilerden ayıran en önemli şey beyindir. ancak her ikisi de canlıdır. bunun dışında beyin ölümü gerçekleşen bir insan artık düşünemediği için bir bitkiden farkı kalmaz.
+ Yorum Gönder