+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Derinin görevi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Derinin görevi
  Deri
  Vücudu saran ve dokunma organını oluşturan koruyucu zar.

  Dokunma duyusu organı olan deri vücudun üstünü kaplar. Doğal deliklerin içi, sindirim ve solunum organlarının iç ve dış yüzleri de mukoza denilen yalınkat bir deriyle kaplıdır. Derinin üstünde kıllar ve gözenek adı verilen çok küçük delikler bulunur.

  DERİNİN YAPISI

  Deri üstderi ve altderi diye iki kısma ayrılır. Altderinin altında da derialtı dokusu denilen yağlı bir tabaka yer alır. Bu tabaka derinin kaslar ve kemikler üstünde kaymasını sağlar. Bundan yararlanılarak hayvanların, derisi kolayca yüzülebilir.

  Üstderi'nin kalınlığı bir milimetrenin onda biri kadardır. Üst kısmı cansız (boynuzsu tabaka), alt kısmı canlıdır. Üstteki ölü hücreler aşınıp döküldükçe alttan yeri doldurulur. Malpigi tabakası da denen canlı kısımda deriye rengini veren boya maddeleri bulunur.

  Altderi esnek ve dirençlidir. Kılcal kan damarları, sinir uçları, kıl kökleri, ter ve yağ bezleri bu kısımda bulunur. Kılın gövdesi cansız, fakat kökü canlıdır. Kıl günde ortalama 0,2 mm kadar uzar. Kan dolaşımı arttıkça kılın büyümesi de hızlanır. Kötü beslenme ve kötü kan dolaşımı kılların dökülmesine yol açar. Bazı hastalıklar da kılların dökülmesine sebep olur (kellik, saçkıran v.b.).

  Kılların beyazlaşması ise kıl soğanındaki boya maddelerini akyuvarların yok etmesinden ve mikroskopik hava kabarcıklarının kıla yerleşmesinden ileri gelir. Her kılın dibinde bir irkilme kası vardır. Soğuk ve korku gibi etkenler bu kasın kasılmasına ve kılın dikleşmesine sebep olur. Kılların dibinde bulunan salkım biçimindeki bir yağ bezi durmadan yağlı bir sıvı salgılar. Bu yağ deriyi ve kılları yağlayarak sudan korur.

  DERİNİN DUYARLILIĞI

  Deri dokunma organıdır. Dokunma, basınç, sıcak, soğuk ve acıyı algılar. Altderide bulunan sinir uçlarına bağlı duyu cisimciklerinin kimi dokunmayı, kimi basıncı, kimi sıcağı, kimi soğuğu, kimi acıyı alır. Geniş yüzeyi ve büyük duyarlığıyla deri vücudumuzun dış etkilerden korunmasını sağlar. Bu nedenle derinin bakımı ve korunması insanlar için büyük önem taşır.
  Elin üstderisinden bir parça: kırışıklıklardan, ter deliklerinden ve ince kıllardan oluşan tabaka açıkça görülüyor. 75 kiloluk bir insanda, l metrekare kadar yer tutan, 3 kg ağırlığında deri bulunur. Kalınlığı 1,5-3 mm arasındadır. Rengi ve görünüşü, cinsiyete, ırka, iklime, yaşa v.b. göre değişir.

  YANIKLAR

  Yanıklar, derinin en sık uğradığı kazalardır. Derinliğine göre üç dereceye ayrılır: birinci derece yanık, hafif bir yanıktır (güneş yanığı gibi); ikinci derece yanık, deride içi saydam bir sıvı dolu kabarcıklar oluşur, iz bırakabilir; üçüncü derece yanık, çok ciddidir, hem üstderiyi, hem altderiyi zedeler ve deri naklini gerektirir.

  ERGENLİK


  Erinlik döneminde bazen sivilceler yüzü, omuzları ve gövdenin üst kısmını kaplar. Bu çıbanın niteliği henüz belirlenmemiş ise de, sindirim ve hormon bozuklukları yüzünden çıktığı sanılmaktadır. Yerel tedavi (losyonlar sürülmesi) veya daha genel (beslenme sağlığına dikkat) bir tedavi uygulanır ve genellikle erişkin yaşta geçer. 2. Ezlem
  Üye

  Derinin görevi nelerdir?

  Vücudumuzu hastalıklardan korunmamız,güneş ışınlarına karşı korumamızı sağlar.deri altındaki yağlanmayı deri üstünde görünmesini sağlar

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Derinin Görevleri Nelerdir

  Deri vücudumuzu kaplayan bir yapıya sahiptir. Çok fazla işlevi bulunan derinin görevleri aşağıda yer almaktadır:

  1-Koruma:
  Vücudu dıştan gelen travmalara ve mikroorganizmalara karşı korur
  2-Vücut ısısını ayarlama: Hipotalamus da bulunan ısı merkezi esas ısıyı ayarlayan bölümdür. Vücudumuz soğukta kaldığında dermisde yer alan erektör kaslar yardımıyla kıllarımız dik bir hal alır ve ter atımına yarayan gözeneklerimiz kapanarak ısı kaybı önlenir.
  3-Duyu işlevi: Dermis tabakasında yer alan reseptörler; soğuk,acı,sıcak,basınç,dokunma gibi duyuların alınmasını sağlar
  4-Salgı ve boşaltım: Toksik maddeler ter ve yağ bezleri aracılığıyla deriden dışarı atılabilmektedir.
  5- D vitamin sentezine yardımcı: Güneş ışını D vitamini üretiminde temel içeriktir deri de güneş ışınlarını alır.
  6- Destek : Vücudun pozisyon olmasında destekleyici bir roldedir

 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Deri beş duyu organımızdan biridir.deri sayesinde sıcağı ,soğuğuhissedebiliyoruz.deri iki kısımdan oluşur;alt deri ve üst deri.alt deri canlıyken üst deri cansızdır.deri bulundurduğu gözenekler sayesinde ter yoluyla boşaltımı sağlar.deri vücudumuzdaki kemikleri sararak örtü görevi üstlenir.

+ Yorum Gönder


derinin görevi