+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Dişlerin görevi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dişlerin görevi
  Dişler  Ağızda bulunan, besinleri ısırmaya ve çiğnemeye yarayan, küçük kemik parçaları.

  di-ler.png
  İnsanlarda ve hayvanlarda dişlerin başlıca görevi, besinleri kesip parçalayarak ve çiğneyerek sindirimi kolaylaştırmaktır. Bazı hayvanların dişleri birbirinin eşidir (yunusbalığı), ama insanda böyle değildir, insanın ağzında dört çeşit diş vardır: sekiz tane yassı kesici diş, dört tane sivri köpekdişi, sekiz küçükazı ve on iki büyükazı.


  Çocuk doğduğu zaman dişsizdir. Sonra dişler iki aşamada gelişir. Çocuk 5-6 aylık olunca geçici dişler çıkar (süt dişleri), giderek sayısı yirmiyi bulan bu dişler yavaş yavaş düşer (6 ile 12 yaş arasında), yerine daimi ve eksiksiz, ikinci dişler çıkar (o-tuz iki tane). Bunlar düşse de yerine yenisi çıkmaz.

  Çiğneme sırasında bazı yemek artıkları dişlerin arasında kalabilir; bakteriler bu yemek artıkları içinde gelişir ve dişlerde doku bozukluğuna (çürükler) sebep olabilir, bu da bazen çok ciddi bir hal alır ve sancı verir. Bunun için dişleri çok muntazam olarak fırçalamak (her yemekten sonra) ve hiç olmazsa yılda bir defa dişçiye muayene ettirmek kesinlikle gereklidir. Diş bakımında fazla sıcak ve fazla soğuk besinleri ağıza almamanın, fındık, ceviz gibi meyveleri dişle kırmamanın da önemi vardır.
 2. Ezlem
  Üye

  Dişler yediklerimizi parçalamaya öğütmeye ve sindirime yardımcı olurlar.Aynı zamanda konuşmamız üzerinde etkisi vardır.Diş sağlığımızı korumak için günde en az 2 kere dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda bulunan dişler ağzın içinde bulunmaktadırlar. ağzımızda bulunan dişler hayatımız için gerekli olan enerjiyi sağlayan besinlerin mekanik sindirimini yapmaktadır. bunun dışında dişler insanların konuşabilmesini sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder


dişlerin görevi