+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Vücudumuzda kaç tane kas vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Vücudumuzda kaç tane kas vardır
  Vücudumuzda kaç tane kas vardır, Vücudumuz hakkında


  Vücudumuzda ki kaslar olmasaydı ne halde olurduk hiç düşündünüz mü? Vücudumuzda ki Kasların Çeşitleri ve Görevleri Pelte gibi olur,hareket edemezdik.Bu sebeple özellikle iskelet sistemimizin sağlığı açısından vücudumuzda ki kas yoğunluğunu belli bir düzeyin üstünde tutmamız lazımdır.Tabi bunu abartıp body building yapmamıza da gerek yok Vücudumuzda ki Kasların Çeşitleri ve Görevleri Biraz egzersiz ve kas yapan gıdalardan bol bol tüketmek yeterli olacaktır.


  Vücudumuzda ki Kasların Çeşitleri ve Görevleri


  Şimdi sizlere bahsettiğimiz kaslarımızın çeşitlerinden bahsetmek istiyoruz;

  Kaslarımız özelliklerine ve vücutta bulundukları yerlere göre çizgili kas, düz kas ve kalp kası olmak üzere üç çeşittir;

  1. Çizgili Kas: İsteğimizle çalışır. İskelete bağlı kasların yapısında bulunur.
  2. Düz Kas: isteğimiz dışında çalışır, iç organların yapısında bulunur.
  3. Kalp Kası: İsteğimiz dışında çalışır. Sadece kalpte bulunur. Çizgili kas görünümünde olmasına rağmen düz kas gibi çalışır.


  Kaslarımız çalışma biçimi bakımından da iki gruba ayrılır:

  a. İstemli kaslar Bu kasların çalışması kişinin isteğine bağlıdır, istendiği zaman ve istenilen biçimde hareket sağlar. Kol, bacak, baş, boyun, parmak, göz kapağı kasları istediğimizle çalışan kaslardır.

  b. İstemsiz kaslar: Bu kasların çalışması, kişinin isteğine bağlı değildir. Kişi istese de, istemese de bu kaslar bir ömür boyu çalışırlar. Mide, bağırsak, solunum organları, kan damarları, kalp ve diğer organlarımızın çoğunda bu kaslar bulunurlar.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Vücudumuzdaki kas çeşitleri

  Kas; kasılarak vücudun hareketini sağlamaya yarayan organlardan her biri ve bu organların telsi olan dokusudur. Vücutta iskelet sisteminin ve iç organların hareketlerini sağlamakla görevli olan kas sistemi: Çizgili kaslar, düz kaslar kalp kası olmak üzere üç çeşittir. Çizgili kasların kasılmaları kişinin bilinci tarafından denetlendiğinden bunlara istemli kaslar da denir. Düz kaslar ve kalp kası istem dışı olarak çalışan kaslardır. Kişi bu kasların kasılmalarını bilinciyle, yani istemiyle denetleyemez. Çizgili kaslar vücut ağırlığının yaklaşık olarak yarısını oluşturur. İskelet sistemine olan yakın ilgileri nedeniyle bu kaslara iskelet kasları da denir.

  İskelet kaslarının yani çizgili kasların kasılmalarıyla vücudun iskelet sistemi eklemlerden oynayarak kasılan kas grubuna göre değişen hareketler yapar. Örneğin bacak kasları uygun bir biçimde kasıldıklarında kişi yürür ya da koşar. Düz kaslar özellikle iç organların ve kan damarlarının duvarlarını çevrelerler. Düz kasların çalışmaları sinir sisteminin otonom sinir sistemi adı bölümünün denetimi altında bulunur. Çizgili kasların çalışmaları sinir sisteminin motor sinir sistemi bölümünün denetimi altındadır. Herhangi bir çizgili kasta kasılmanın olabilmesi için vücutta aşağıda belirtilen olayların düzenli bir biçimde gerçekleşmesi gerekir:

  Vücudumuzdaki kas çeşitleri.jpg
  1) Merkezi sinir sisteminin motor bölümünde istemli ya da refleks olarak bir kasılma uyarısının doğması.

  2) Bu uyarının motor sinirler yani oynatıcı sinirler yoluyla terminal plak deilen ve motor sinirin ucuyla kas arasında bulunan bölgeye gelmesi.

  3) Terminal plak bölgesinde motor sinirin ucundan asetil kolin adlı maddenin salgılanması ve bu maddenin terminal plak bölgesinde kası uyarması.

  4) Kasta gelişen uyarılma yeterli bir düzeye ulaştıktan sonra kası kasılmaya yöneltmesi

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  İnsan vücudunun hareket etmesini ,konuşmasını ve organlarının çalışmasını sağlayan kaslarımız 600 den fazladır.
+ Yorum Gönder


vücudumuzda kaç tane kas vardır,  vücudumuzda kac adet kas vardır,  vücudumuzda kaç kas var,  vucudumuzda kac kas var,  vücutta kaç tane kas vardır,  vücudumuzda kaç tane iskelet kası vardır