+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Kalın Bağırsak (kolon) Hangi Bölgededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalın Bağırsak (kolon) Hangi Bölgededir

  Kalın Bağırsak (kolon) Hangi Bölgededir nedir

 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Kalın Bağırsak Hakkında Bilgi

  Kalın Bagırsak.jpg
  Sindirim sisteminin anatomisinde kalın bağırsak, ince bağırsak ile anüs arasındaki kısımdır. Toplam uzunluğu 1,5 ile 2 metre arasında olup, sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Başlangıcında yer alan çekumda çapı en geniştir, sonra kolon boyunca gittikçe daralır, anal kanaldan hemen önce yer alan rektumda epeyce bir genişler. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda bumbar adı verilir.
  Kalın bağırsağın ince bağırsaktan farkı, çapının büyüklüğü, nispeten sabit konumu, keseli görünümü ve dışında yer alan peritonla örtülü "yağ parçacıkları"dır (appendices epiploicae). Uzunlamasına kas lifleri bağırsağı devamlı bir tabaka olarak kaplamak yerine üç uzunlmasına bant şeklinde düzenlenmişlerdir [kaynak belirtilmeli].
  Kalın bağırsak, ince bağırsağı çevreleyerek etrafında bir kemer oluşturur. İleumun sağ tarafında çekumdan başlar, sağ lumbar ve karaciğerin altına kadar yukarı doğru çıkıp oradan sola kıvrılır, abdomenin karşı tarafına uzanır, tekrar kıvrılıp pelvise doğru aşağıya iner; orada gene kıvrılıp pelvisin arka duvarı boyunca uzanır ve anüste sona erer.
  Kalın bağırsak çekum, kolon, rektum ve anal kanal olarak bölümlere ayrılır. Kalın bağırsak midenin altındadır.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Kalın bağırsak ince bağırsakla anüs arasında kalan kısımdır. kalın bağırsağın en öneli görevi kanın içinde kalan suyun emilimini sağlar.
+ Yorum Gönder